Det norske artistmiljøet er preget av sorg etter at Gustav «Ludvigsen» Lorentzen brått gikk bort i går kveld.
Den folkekjære artisten
Hanne Krogh kjente Lorentzen godt, og minnes vennen som et «klokt, intelligent og svært sjenerøst menneske».
– Det er ikke alle intelligente mennesker som er kloke, eller vice versa. Men Gustav var det. Han evnet å tenke på et svært høyt nivå, samtidig som han var veldig varm og klok, sier en tydelig preget Hanne Krogh til NRK.no.
Hør:
– Gustav kunne ha blitt professor i nesten hva som helst. I stedet valgte han å bli barnas beste venn, sier Krogh.
Modig nok til å gjøre det enkelt
Som en del av duoen Knutsen & Ludvigsen ble Lorentzen en del av nordmenns kulturelle ryggrad.
– Mange intellektuelle gjemmer seg bak kompliserte ord og uttrykk. Det gjorde ikke Gustav. Han var modig nok til å gjøre kunsten sin enkel å forstå for publikum – og i det ligger det geniale, resonnerer Krogh.
Bli blid! Gustav Lorentzen slik vi husker ham.
Foto: Johannessen, Sara / SCANPIXHun trekker også frem Lorentzens utrettelige engasjement for barns rettigheter verden over, noe som blant annet førte til at han ble utnevnt til Goodwill-ambassadør i 1993.
– Men Gustav bar aldri sitt humanitære engasjement som en blomst i knappehullet. Han hadde ikke med media på slep når han gjorde gode gjerninger, understreker Hanne Krogh.
Lorentzen var en varm tilhenger av at man skulle lese eventyr for barn, forteller hun.
– Han fortalte meg at eventyr inneholder skjulte hemmeligheter som brygger broer i hjernen. Broer som senere blir glemt. Det synes jeg er veldig fint å ta med seg, avslutter Hanne Krogh.
Stem: