Norske bønder på støtte-toppen
Ifølge OECD utgjør offentlig støtte 66 prosent av norske bønders brutto inntekter, mens EU-bøndene får 22 prosent i offentlig støtte.
Dermed henter norske bønder tre ganger så mye av inntektene sine fra det offentlige som bønder i EU-landene gjør.
– Skal vi ha landbruk i hele landet, så er vi helt nødt til å ha offentlig støtte, sier bondelagsleder i Hedmark, Einar Myki.
Tjener 136 000 kroner på gårdsdrifta
Bondelagsleder i Hedmark, Einar Myki.
Foto: Stig Karlo Helstrøm / NRKSalget fra produksjonen utgjør kun en tredel av inntekta til en norsk gjennomsnittsbonde. To tredeler av innntekta kommer fra offentlige budsjetter.
– Vi driver et landbruk i et land som ikke er beregnet på å drive effektivt jordbruk i. Det er kaldt her, og det er en topografi som gjør at vi har lite egnet arealer å drive effektivt på.
Norske bønder henter tre ganger så mye av inntektene sine fra det offentlige som bønder i EU-landene gjør.
Likevel tjente gjennomsnittsbonden kun 136 000 kroner på gårdsdrifta si i 2009, ifølge Statistisk Sentralbyrå. Dette er 11 000 kroner mindre enn året før.
Leverer pengekrav i morgen
28 prosent av gårdbrukerne var uten positiv jordbruksinntekt, mens åtte prosent hadde jordbruksinntekt på 400 000 kroner eller mer.
I morgen leverer bøndene kravene sine i årets landbuksoppgjør. Den gjennomsubsidierte næringa har kostbare forventninger.
– Det kan ikke bli noe mindre hvis vi skal ha et landbruk i hele landet. Det er det ekstra viktig i år at vi får noen positive signaler, sier Myki til NRK.