– Når jeg får barn selv, vil jeg bo et sted med barneskoler i nærheten, sier Anna Swistara (18).
Swistara har bodd i Drammen siden hun var to år gammel, og mener skolenedleggelser kan påvirke hvor hun flytter i fremtiden.
En skranglende kommuneøkonomi og færre elever gjør at over 70 skoler rundt om i landet er nedleggingstruet.
– Det kan skape utflytting og at folk ikke ønsker å bo i Drammen, noe som er veldig trist for byen, sier venninnen Mena Steingrimsen (18).
Venninneduoen tror færre skoler vil påvirke folks flyttemønster. Men for 18-åringene er ikke nærhet til skoler det viktigste ved valg av bosted.
- Hva er viktig for deg når du skal velge et sted å bo? Si din mening nederst i saken.
18-åringen sier det er viktig med bra sosiale tilbud der hun bor.
Foto: Balsharan Kaur / NRK– Akkurat nå er jeg ung og ønsker å bo et sted som er sentralt, med gode restauranter og shoppingtilbud. Et område der det skjer noe, sier Swistara.
En negativ utvikling
Et synkende antall elever i grunnskolen betyr mindre støtte fra staten, noe som bidrar til å sette flere kommuner i en vanskelig økonomisk situasjon.
I Drammen må kommunen spare 150 millioner kroner i 2025.
I en meningsmåling fra Norstat som er gjennomført for Drammens Tidende og NRK, mener et flertall av drammensere at skolenedleggelser vil ha en negativ effekt på byens attraktivitet.
Nesten ni av ti mellom 18–29 år mener det vil påvirke byens attraktivitet som bosted negativt.
Vi har spurt folk i Drammen hva som er viktig for dem der de bor.
- Balsharan Kaur / NRK
Lucas Da Silva Cruz (26)
«Kulturliv er viktigst for meg. Det å ha ting å gjøre i hverdagen og steder man kan henge med folk utenom skolen.»
- Nicole Klatzka / NRK
Aksel Julian Fredriksen (17)
«Det må være mye sentralt og bra kollektivtilbud, slik at det er mulig å komme seg rundt.»
- Balsharan Kaur / NRK
Oda Christensen (33)
«Skole og godt lokalmiljø er viktig for meg. Vi bor i nærheten av skolen, så min sønn har muligheten til å gå til skolen hver dag.»
- Nicole Klatzka / NRK
Ali Hussaini (29)
«Et bra studentliv og muligheten til å finne jobb etter studie.»
Noen steder scorer høyere enn andre
By- og stedsplanlegger, Jørgen Kaupang-Marthinsen, sier jobbmuligheter er den største grunnen til at folk flytter på seg.
– Dersom det er få muligheter, eller liten variasjon i mulighetene på stedet – både arbeidsplassvariasjon, tjenestetilbud og kulturtilbud, vil et sted være og ikke minst oppleves som mindre attraktivt, sier Kaupang-Marthinsen.
Han understreker likevel at det ikke finnes fasit på hva som er en suksessoppskrift for norske kommuners attraktivitet.
By- og stedsplanlegger håper norske kommuner i større grad følger sine egne strategier.
Foto: Tobias Myklebust FjeldheimMen det har vært steder som har gjort det bra når det gjelder attraktivitet, det er typiske «regionsbyer» eller «regionshovedstater» som Hamar, Kristiansand, Bø i Telemark og Kongsberg.
– Felles for disse byene er at de har et studiemiljø og studiested, de har en god variasjon i kulturtilbudet, altså at det finnes mange ulike former for kulturtilbud, og at de har en befolkning som har noe høyere utdannelse enn andre byer.
Skolen, særlig barneskoler, er en motor i stedsutviklingen. Det varierer derimot hvor mye det påvirker attraktiviteten fra sted til sted, sier Kaupang-Marthinsen.
Mange kommuner har store planer og gode strategier, men ikke like gode på å følge dem opp, sier han.
– Hvis man ønsker et levende bysentrum, eller levende bygdesentrum, så er det dumt å tillate detaljhandel og skape møteplasser utenfor sentrumskjernen. Slike eksempler finnes det mange av. Norske kommuner sliter litt med å stå i det – og være tro mot sine egne tanker og visjoner.
– Det er mange gode eksempler på bra byutvikling i Norge også, men det er dessverre fremdeles ganske mange valg som tas av politikere som får større ringvirkninger enn de selv kanskje tror først, sier han.
En usikker fremtid
– Det er en veldig vanskelig kabal, for man ser begge sidene av saken. Man må spare penger, men samtidig er det vanskelig for dem som bor i de ytre strøkene, og kreve at skal reise lenger, sier Steingrimsen.
Både Swistara og Steingrimsen tror skolenedleggelser vil ha negativ påvirkning på innbyggertallet i kommunen.
18 år gamle Mena Steingrimsen tror færre skoler vil ha konsekvenser for byens fremtid.
Foto: Balsharan Kaur / NRKJentene tror bedre kollektivtilbud for de ytre strøkene kan være en del av løsningen, men de er usikre på om det vil redde innbyggertallet på sikt.
– Hvis skolene legges ned, så vil det drive folk vekk fra byen. Mindre tilbud gjør det ikke så veldig attraktivt for folk å bo i Drammen, sier Steingrimsen.
Hva er viktig for deg når du skal velge et sted å bo? Si din mening her:
Velkommen til dialog hos NRK. Siden du er pålogget andre NRK-tjenester så slipper du å logge inn på nytt her, men vi trenger ditt samtykke på våre brukervilkår for dialog på nett