Spanias kredittverdighet er nedjustert fordi landet har fått 100 milliarder euro i kriselån for å redde spanske banker.
- Les også: – Spania vil be EU hjelpe banker
Økt gjeldsbyrde
«Lånet vil øke gjeldsbyrden for landet, som har vokst dramatisk siden finanskrisa eksploderte», sier Moody's, ifølge den spanske avisa El Mundo .
Lånet vil ha en løpetid på 15 år, men en rente på tre prosent og en betalingsfrist på fem år. Dermed trenger ikke Spania å betale renteutgifter før i 2017, skriver El Mundo.
Kredittverdigheten er nedjustert fra A3 til Baa3.
Kypros' kredittverdighet nedgradert
Også Kypros' kredittverdighet er nedgradert. På grunn av usikkerheten rundt Hellas' framtid i eurosonen, erKypros' kredittverdighet nedjustert med to hakk, fra Ba1 til Ba3.
Ifølge Moody's er det risiko for at Kypros vil trenge krisehjelp fra EU til sine banker dersom valget i hellas i helga fører til at Hellas forlater eurosonen.
- Les også: Spanias svarte arbeidsmarked
(NTB/NRK)