26.05.2012

– Tenk hvor mye kjærlighet vi kan skape sammen

Stine Renate Håheim  (NRK)

Stine Renate Håheim fra Valdres ble intervjuet direkte på internasjonal TV.

NRK

Stortingsrepresentant Stine Renate Håheim har blitt sitert i utallige blogger og artikler etter den velformulerte opptredenen på CNN lørdag kveld.

Det var da CNN-journalisten Richard Quest spurte Valdres-jenta på telefon "hvordan man forklarer ungdommen i Norge at hevn ikke er et alternativ", at Håheim repliserte:

– La meg sitere en god venn av meg som tidligere i dag sa: Hvis én mann kan skape så mye hat, kan man bare forestille seg hvor mye kjærlighet vi kan skape sammen.

Opptrinnet kan ses på VGTV:

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/oslobomben/artikkel.php?artid=10080708

Også statsminister Jens Stoltenberg valgte å trekke frem dette sitatet i sin tale under minnesgudstjenesten i Oslo Domkirke i går formiddag.

- Ingen har sagt det finere enn AUF-jenta som ble intervjuet av CNN, sa Stoltenberg da.

– Vil kjempe for det vi tror på

25 år gamle Håheim, som representerer Oppland Arbeiderparti på stortinget, har nå blitt en heftig sitert person i medier, blogger og ikke minst på nettsamfunnet Twitter.

Stine Renate fortalte også at det nå er viktigere enn aldri før å stå ved våre demokratiske prinsipper, både for vår egen skyld og for de som har gått bort.

– Vold skaper vold, hat dyrker hat. Det er ingen god løsning. Vi vil fortsette å kjempe for det vi tror på og forbli sterke i troen på at vi gjør det også for å huske de vi har mistet.

Banner valgresultat 2011 468x110

Siste nytt fra Hedmark og Oppland

Se Østnytt-sendingene her.

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Flere nyheter fra NRK Hedmark og Oppland