– Sosiale medier skaper et press blant unge. Dette presset blir for stort for mange og da er mat, overtrening og oppkast en måte å kompensere på, sier Irene Kingswick.
På Rådgiving om spiseforstyrrelser (ROS) sine senter i Oslo og Bergen forteller generalsekretær Irene Kingswick at kollegaene hennes tar imot stadig flere som trenger hjelp med et problematisk forhold til mat og kropp.
- LES OGSÅ:
– Det er fullt hver eneste uke stort sett, sier Kingswick.
ØKNING: Generalsekretær i Rådgiving om spiseforstyrrelser (ROS), Irene Kingswick, kan fortelle om stor pågang av personer som har et vanskelig forhold til mat.
Foto: Marthe Njåstad / NRKFlere med lettere problemer
I fjor hjalp de over 2700 personer på landsbasis, via e-post, telefon og individuelle samtaler på sentrene deres.
Det er 70 prosent flere enn i 2010. Så langt i år merker ROS en stadig større pågang.
Kingswick liker ikke tendensen de ser i samfunnet.
– Vi lever i et veldig oppjaget samfunn med mye stress og mange krav. Vi tar ikke hensyn til oss selv og kroppen vår, og det kan utvikle seg til en spiseforstyrrelse, sier Kingswick.
- LES OGSÅ:
Professor og ekspert på spiseforstyrrelser ved Universitetet i Tromsø, Jan Rosenvinge, sier at man ser en økning i tallet på de med lettere spiseproblemer.
– I de mer uspesifikke spiseforstyrrelsene, hvor det ikke er en diagnose, så kan vi si at vi ser en økning.
Tallene fra ROS er urovekkende mener han.
– Når det er en total økning i antall henvendelser, så er det klart at det vekker bekymring.
– Overspising er økende
ROS tar imot flest personer med anoreksi og bulimi, men ser nå at flere som har problemer med overspising tar kontakt med dem.
– Mange går rundt og har en overspisingslidelse uten å vite det. Rundt 3–4 prosent kan ha lidelsen uten å være klar over det. I USA har de mye fokus på overspising, men det er nesten ikke-eksisterende i Norge.
ROS tar imot personer fra 13 til 70 år, med en klar overvekt av kvinner.
– Må en endring til
Kingswick mener det trengs en holdningsendring for å få bukt med spiseproblemene.
– Vi må flytte det ytre fokuset til et mer indre fokus. Vi må se mennesker og vektlegge de verdiene som betyr noe i stedet for utseende. Det må både politikere og storsamfunnet være med på.
I september vil ROS utvide tilbudet med chat for å nå en yngre målgruppe.
– Vi utvider nå åpningstidene på kvelden, og får frivillige fra medisin- og psykologutdanningen til å jobbe for oss. Målet er at flere som trenger hjelp tar kontakt gjennom chat-tilbudet.
Kingswick er klar på en ting som er viktig å huske for dem som sliter med mat og kropp.
– Man kan bli helt frisk fra spiseforstyrrelser og det finnes god hjelp å få.