Det ble en dramatisk natt for ekteparet Johannes og Ellen Huneide da det brant i garasjen til naboen.
Vinden blåste mot huset deres og det var en stund Johannes Huneide fryktet at huset hans også skulle gå med i brannen.
Han våknet av røyklukt cirka klokka 03.15. Da han så at det brant i garasjen to hus bortenfor, ringte han brannvesenet. De hadde allerede fått melding om brannen.
– Jeg så et enormt flammehav. Du blir jo helt skjelven og vet ikke hva du skal gjøre, sier Huneide.
Garasjen ble totalt utbrent av flammene i natt.
Foto: Hege Therese Holtung / NRKMåtte gi opp å vanne
Han og kona kledde på seg og sto opp. De forsøkte å bruke vannslangen på alle gnistene som kom fra brannen.
– Etter hvert kom det så mye at vi bare måtte gi opp, sier Ellen Huneide.
Det var en stund fare for at brannen skulle spre seg til andre hus. Ekteparet fikk beskjed av brannvesenet om å lukke alle vinduer og gå til en nedlagt bensinstasjon på andre siden av veien.
I alt fire personer i området fikk beskjed om å forlate hjemmene sine, opplyser politiet.
Johannes og Ellen Huneide raker vekk aske etter brannen hos naboen i natt.
Foto: Hege Therese Holtung / NRKReddet hus fra brann
Garasjen ble totalt utbrent. En bil og en båt ble skadet. En leilighet i nabohuset fikk røykskader, men ingen andre hus eller personer ble skadet.
Vestfold interkommunale brannvesen skriver på Facebook at de reddet to nabohus og at det kun var et tidsspørsmål før de hadde tatt fyr.
– Det var et voldsomt gnistregn fra brannen. Vi fikk hjelp av politiet og ambulansepersonell til å sjekke nærområdet for eventuelle branntilløp som følge av gnistene som føyk i alle retninger, sier vakthavende brannsjef Andrew C. Wright.
– Vinduer krakelerte og har sprukket som følge av den voldsomme strålevarmen, sier brannmester Tore Dahl.
Nabo Christian Didriksen sier han hadde flaks, siden han sov borte i natt. Han har en katt han var bekymret for, men den klarte seg bra.
Foto: Hege Therese Holtung / NRK– Hadde flaks
Ekteparet Huneide kunne flytte tilbake etter to timer. Tirsdag raker de aske vekk fra gårdsplassen og i hagen.
Nærmeste nabo Christian Didriksen sier han hadde flaks som sov borte i natt. Hadde semitraileren stått parkert i nærheten av garasjen, slik den pleier, kunne den fått skader av flammene.