Totalt ble 46 personer ansatt i ulike byggefirmaer kontrollert.
Blant annet måtte fem virksomheter stanse arbeidet umiddelbart på grunn av farlig arbeid i høyden.
I ett av tilfellene var deler av taket usikret i begge ender.
På denne hytta jobbet folk på taket uten tilstrekkelig sikring.
Foto: A-krimFlere sager uten god nok sikring for arbeiderne ble også stanset.
– En sag som ikke er i orden, kan være veldig farlig.
Det sier leder for A-krimsenteret i Tønsberg, Astrid Hygen Bakken.
A-krimsenteret er et tverretatlig samarbeid for å bekjempe kriminalitet i arbeidsmarkedet.
Store mangler
Flere etater deltok i aksjonen som fant sted i Holtardalen i Rauland.
Vinje kommune har i dag cirka 5400 hytter. Over 3000 av dem ligger i nettopp Rauland.
Hyttene bygges i høyt tempo i Rauland. (arkivbilde)
Foto: Lorentz Berg / NRKBrudd på verneinnretninger og feil i innrapportering av lønn gjorde at flere firmaer kan vente seg reaksjoner, opplyser Bakken.
Ti personer manglet HMS-kort. I tillegg ble elleve HMS-kort inndratt på stedet.
Politiet kontrollerte også lovligheten av oppholdet til arbeidstakerne på stedet.
Hvilke ytterligere reaksjoner i form av pålegg, gebyr eller anmeldelser som vil bli gitt, er for tidlig å si.
Flere kontroller i området
Det er ikke første gang det avdekkes feil og mangler ved kontroller i det aktuelle hytteområdet.
For to år siden stengte Arbeidstilsynet 19 av 24 byggeplasser i Holtardalen etter en kontroll.
A-krim kan ikke si om de kommer til å gjennomføre flere aksjoner av denne typen i nærmeste fremtid, men at den aktuelle aksjonen ble gjennomført basert på kunnskap om aktiviteten i det aktuelle området.
– Det er viktig for oss å være til stede der det er stor aktivitet, sier Bakken.
– Veldig uheldig
Rune Tønnesen, organisasjonsmedarbeider i Fellesforbundet i Vestfold og Telemark, opplever at historiene gjentar seg.
Rune Tønnesen, organisasjonsmedarbeider i Fellesforbundet i Vestfold og Telemark.
Foto: Nils Skumsvoll– På noen av byggeplassene jobber folk med livet som innsats, mener han.
Han er positiv til at det gjennomføres kontroller, men mener enkelte av firmaene bruker jungeltelegrafen for å varsle hverandre om kontroller.
– Det er nesten så A-krim kunne rigget seg til med en egen arbeidsbrakke der oppe, sier han til NRK.
Han mener de såkalte HMS-kortene burde vært brukt for å registrere arbeidstiden til hver enkelt arbeidstager.
– Ingen kan sitte der med stoppeklokke. Om den ansatte er fornøyd med lønna, så spiller han jo gjerne på lag med arbeidsgiver så lenge han får det han blir lovet. Da er det enkelt å trikse med timer for dem som jukser, mener Tønnesen. Han understreker at det selvsagt finnes aktører som gjør ting etter boka også.