.
Minst en skal være skadd i togavsporingen.
Foto: Stener Kalberg
Jernbaneverket meldte først om togavsporingen ved gamle Nykirke stasjon på sine nettsider. Avsporingen skjedde klokka 10.30.
– Fem personer er skadd. Én av dem er hardt skadd, og sendt til Ullevål universitetssykehus. Skadene er ikke livstruende, sier politiets innsatsleder på stedet Helge Knudsen til NRK.no.
Ullevål opplyser ved 15-tiden at en 56-år gammel mann er innlagt med moderate skader.
Vestfold politidistrikt skriver i en pressemelding at fire personer er fraktet til Sykehuset i Vestfold og én person er fraktet til Oslo.
Nytt supertog
Ifølge jernbaneverkets pressevakt er dette et tog som var på prøvekjøring, og det skal ikke dreie seg om et passasjertog.
Testtoget er av den nye typen «Stadler Flirt», som etter planen skal settes i trafikk på Vestfoldbanen 29. februar.
– Vi kan bekrefte at det er et av våre nye tog. Fem personer var om bord da ulykken skjedde. En vogn veltet i avsporingen, og det er store skader på togsettet, sier presseansvarlig i NSB Håkon Myhre til NRK.
Kjørte i fjellvegg
Myhre i NSB sier at toget skal ha vært borti en fjellvegg.
– Det er vanskelig for oss å si hva som har skjedd så tidlig. I og med at dette er et nytt togsett, er det viktig å få klarhet i hva som har forårsaket ulykken. Vi håper og tror at det at toget er nytt, ikke har noen sammenheng med ulykken.
Havarikommisjonen er nå på stedet, opplyser NSB.
Se video fra ulykkesstedet:
Togulykken i Vestfold
Området sperret av
Vestfold politidistrikt sier at det var vanskelig arbeidsforhold på stedet.
– Skadestedet ligger noe vanskelig tilgjengelig, og redningsmannskapene måtte ta seg fram til ulykkesstedet langs skinnegangen, sier kommunikasjonsrådgiver Torgny Alstad.
Politiet sperret raskt av hele området, og ingen, verken skuelystne eller journalister, fikk nærme seg ulykkesstedet da det fare for at kjøreledningen kunne falle ned på stedet.
– Det er et ambulansehelikopter, et redningshelikopter, seks ambulansebiler, tre brannbilder og mange politibiler her, sier NRKs reporter på stedet.
En hundepatrulje gjennomsøker også togsettet, slik at det er hundre prosent sikkert at ingen andre enn enn de nevnte NSB-ansatte var om bord.
Ambulansene står på rekke og rad for å ta imot skadde.
Foto: Aina Indreiten / NRKBuss for tog
NSBs nye flørt skal på skinnene fra 2012
Foto: Camilla H. Wernersen / NRKPolitiet skrev dette i en pressemelding etter ulykken:
– Vestfold politidistrikt mottok klokka 10.44 i dag melding om en togulykke på Vestfoldbanen mellom Nykirke og Holmestrand. Det er meldt om personskade, men foreløpig ukjent omfang..
Strekningen er nå stengt. Mellom 100 og 200 meter av skinnegangen er ødelagt etter avsporingen.
Jernbaneverket henviser reisende videre til NSB.no for mer informasjon om rutetider og forsinkelser. Det går nå buss for tog mellom Holmestrand og Tønsberg.