– Det blir meget vanskelig for USA å levere matvarebistand til nordkoreanerne hvis de gjennomfører planene om en ny rakettoppskyting, sier en talskvinne for USAs utenriksdepartement.
FN-leder Ban Ki-moon sluttet seg i kveld til de som advarer Nord-Korea mot å utføre en ny rakettoppskyting. Det isolerte regimet i Pyongyang avslørte tidligere i dag planene om å sende opp en satellitt ved hjelp av en langdistanserakett i april.
Sivil oppskyting forbudt
Også russerne ble bekymret da myndighetene i Nord-Korea avslørte planene. Russisk UD ber Nord-Korea om å avstå fra å legge nye hindre i veien for sekslands-forhandlingene som skal gjenopptas i nær framtid.
Russland gjentar Japans erklæring om at en oppskyting vil være et brudd på Sikkerhetsrådets bindende resolusjon, uansett om formålet for oppskytingen er sivilt eller militært.
Plakaten fra februar i år skal vise 'den militante ånden i den revolusjonære hæren'.
Foto: ReutersFNs sikkerhetsråd vedtok resolusjon 1874 etter Nord-Koreas andre atomprøvesprengning i 2009. FN forbyr her alle oppskytinger med ballistisk rakett-teknologi.
Fra Moskva ber de også om «maksimal tilbakeholdenhet fra alle parter», og advarer dermed mot aggressive gjengjeldelser fra Nord-Koreas naboland.
- LES OGSÅ: Sør-Korea håper på en fredeligere æra
USA inngikk 29. desember en avtale med nordkoreanske myndigheter om å sende 240.000 tonn matvarehjelp til Pyongyang mot at Nord-Korea stanser sitt atomprogram og alle rakett-oppskytinger.
I tillegg skulle nordkoreanerne la FNs atominspektører slippe inn for å overvåke avtalen.
Advart om avtalebrudd
– Hvis raketten blir skutt opp, vil det skape økt spenning – og det vil gjøre det meget vanskelig å gjennomføre noen som helst slags avtale om matbistand, sier talskvinne Victoria Nuland i USAs utenriksdepartement.
Hun sier at diplomatene fra USA gjorde det klart for nordkoreanerne før avtalen ble inngått at en rakettoppskyting vil være et avtalebrudd.
– Det gjør at vi må spørre oss om Nord-Korea inngikk avtalen i god tro, sier Nuland, som mener det er vanskelig å fortsette samarbeidet med et regime de ikke kan stole på.
Dagens erklæring fra Nord-Korea blir betegnet som «svært provoserende», sier Nuland.
- LES OGSÅ: Nord-Korea trugar med heilag krig
- LES OGSÅ: No er han «suveren øvste leiar»
Satelittoppskytingen skal være en feiring av at landets gamle leder, «store sol» Kim Il-sung, ville fylt hundre år samme dag.