De libyske opprørerne slår hardt ned på selvstendige militsgrupper etter drapet på general Abdel Fattah Younes, og hevder de har arrestert gruppen som sto bak drapet.
Opprørerne i Libya slår hardt ned på selvstendige militsgrupper etter drapet på opprørslederen.
Foto: COLIN SUMMERS / Afp
Kilde: NTB
Publisert
Artikkelen er flere år gammel.
Etter drapet på Younes har Det nasjonale overgangsrådet (NTC) bedt alle løse væpnede grupper om å enten slutte seg til opprørshærens kamp mot Muammar Gaddafi, eller legge ned våpnene.
Mandag meldte opprørerne at 63 medlemmer av ulike militsgrupper var arrestert.
– Fem Gaddafi-tilhengere ble drept i operasjonen, mens fire opprørere også mistet livet, opplyser opprørsledelsen.
Opprørslederen Abdel Fattah Younes er drept, men ingen vet hvem som står bak.
Foto: STR / Reuters
– Drept av sine egne
Søndag aksjonerte opprørernes 17. februar-brigade mot militsgruppen Katiba Yussef Shakir, som er mistenkt for å stå bak
drapet på general Younes
.
Flere av gruppens medlemmer ble drept, og 31 personer skal ha blitt arrestert og ført til Benghazi.
Gruppen skal ha oppholdt seg i en fabrikkbygning utenfor byen, der det ble funnet «grønne flagg og portretter av Gaddafi».
Mysterium hvem som drepte
De skal ifølge opprørerne ha mottatt sine ordrer fra Gaddafis regjeringsstyrker og skal ha hatt planer om å sette ut bilbomber i Benghazi.
Storbritannia sluttet seg i forrige uke til gruppen av land som har anerkjent overgangsrådet (NTC) som Libyas rettmessige regjering, og har etter drapet på Younes forsikret opprørsledelsen om at landet fortsatt støtter deres sak.
Samtidig sier britenes forsvarsminister Liam Fox til BBC at det fremdeles er et mysterium hvem som har drept Yuones.