Hopp til innhold

Franskmenn vil ha minaretforbud

Et økende antall franskmenn vil gjøre som sveitserne og forby bygging av moskeer og minareter.

Moské med minaret

Slike minareter er nå forbudt å bygge i Sveits. Flere franskmenn vil også ha forbud mot å bygge moskeer.

Foto: VOLKER HARTMANN / Scanpix/AFP

Ifølge en undersøkelse instituttet Ifop har utført for avisen Le Figaro , ønsker 41 prosent å forby bygging av nye moskeer.

I 2001 svarte kun 22 prosent det samme.

Bare 19 prosent av de spurte vil støtte bygging av nye moskeer dersom muslimer søker om tillatelse til det.

Hele 46 prosent krever et forbud mot å bygge minareter, mens 40 prosent aksepterer tårnene.

I en avstemning På Le Figaros nettsider har hele 73 prosent svart at de vil ha et forbud mot minareter.

– Et litt for synlig symbol

Dermed ser sveitsernes holdning ut til å ha smittet over på Frankrikes befolkning, noe mange politikere har fryktet.

– Islam bekymrer folk og oppfattes som en religion som ønsker å vinne terreng. Religionens utbredelse kolliderer med den katolske bakgrunnen i Frankrike. For mange franskmenn er minaretene et litt for synlig symbol på muslimenes tilstedeværelse, sier Ifop-direktør Jérome Fourquet.

Nicolas Sarkozy

President Nicolas Sarkozys velgere er positive til et minaretforbud.

Foto: Gerard Julien / Scanpix/AFP
Geert Wilders

Geert Wilders er blant dem som jubler for forbudet.

Foto: Jens Nørgaard Larsen / AFP

Det ser imidlertid ikke ut til at det blir noen folkeavstemning i Frankrike. Det eneste partiet som går inn for en folkeavstemning er det høyreradikale partiet Front National.

Frankrike har mellom fem og seks millioner muslimer, og president Nicolas Sarkozy har forsøkt å legge forholdene til rette for bygging av mer moderne moskeer.

Han møter imidlertid motstand blant sine egne velgere. 55 prosent av disse går inn for et minaretforbud.

Jubel blant de høyreradikale

Kritikken lot ikke vente på seg etter at folkeavstemningen i Sveits endte med et forbud mot nye minareter.

FN kritiserte forbudet , og mente det var diskriminerende. Egypt gikk enda lengre, og fordømte forbudet .

Likevel var det enkelte politiske partier i Europa som jublet for avgjørelsen, og partileder Geert Wilders i det nederlandske partiet PVV var raskt ute med å gratulere Sveits.

Han etterlyste også en folkeavstemning i Nederland.

Pia Kjærsgaard, leder for Dansk Folkeparti, ba også om en lignende avstemning i Danmark.

SISTE NYTT

Siste nytt