Disse lagene kan Rosenborg møte i Europaligaen

Arsenal, Everton, FC København og Lyon. Dette er noen av topplagene Rosenborg kan havne i samme gruppe som i høstens gruppespill.

Europa League play-off 2017: Rosenborg - Ajax.

Fredag klokken 13 blir det avgjort hvem som blir Rosenborgs motstandere i gruppespillet i Europaligaen.

Foto: Ole Martin Wold / NTB scanpix

Rosenborg kunne torsdag juble ikke bare over egen suksess i europaligakvalifiseringen, men også over å ha rykket opp til seedingsnivå 3 i fredagens trekning.

Hadde de høyest rangerte lagene gått videre fra siste kvalifiseringsrunde, ville Rosenborg med sin klubbkoeffisient 12,665 vært om lag midt i nederste seedingsnivå, men takket være flere overraskende resultater ble klubben løftet ett nivå, skriver NTB.

Gruppene skal bestå av fire lag, ett lag fra hvert seedingsnivå. Arsenal, Milan og Lyon er blant de toppseedede lagene som kan bli trøndernes motstander.

Hvem Rosenborg får i sin gruppe, avgjøres under fredagens trekning som går i Monaco klokken 13.

Dette er seedingsnivåene:

Nivå 1:

Arsenal (England), Zenit St. Petersburg (Russland), Lyon (Frankrike), Dynamo Kiev (Ukraina), Villarreal (Spania), Athletic Bilbao (Spania), Lazio (Italia), Milan (Italia), Viktoria Plzen (Tsjekkia), Salzburg (Østerrike), FC København (Danmark), Braga (Portugal).

Nivå 2:

FCSB (Romania), Ludogorets Razgrad (Bulgaria), BATE Borisov (Hviterussland), Everton (England), Young Boys (Sveits), Marseille (Frankrike), Real Sociedad (Spania), Maccabi Tel Aviv (Israel), Lokomotiv Moskva (Russland), Austria Wien (Østerrike), Hertha Berlin (Tyskland), Nice (Frankrike).

Nivå 3:

Astana (Kasakhstan), Partizan Beograd (Serbia), Hoffenheim (Tyskland), Köln (Tyskland), Rijeka (Kroatia), Vitória Guimarães (Portugal), Atalanta (Italia), Zulte Waregem (Belgia), Zorja Luhansk (Ukraina), Rosenborg (Norge), Sheriff Tiraspol (Moldova), Hapoel Beer-Sheva (Israel).

Nivå 4:

Apollon Limassol (Kypros), Basaksehir (Tyrkia), Konyaspor (Tyrkia), Vitesse (Nederland), Slavia Praha (Tsjekkia), Røde Stjerne (Serbia), Skënderbeu (Albania), Zlin (Tsjekkia), AEK (Hellas), Lugano (Sveits), Vardar Skopje (Makedonia), Östersund (Sverige).

Lag fra samme nasjon kan ikke trekkes i samme gruppe, og som i torsdagens mesterligatrekning har UEFA bestemt at russiske og ukrainske lag ikke kan havne i samme gruppe.