Det mener turnuslegene selv, ifølge en landsomfattende spørreundersøkelse. Sykehuset fikk en poengsum på 9,40 i undersøkelsen, mer enn 2 poeng over gjennomsnittet.
- Jeg tror det viktigste er at de blir en så nødvendig del av driften. Sykehuset går ikke rundt uten turnuslegene, sier assistentlege ved sykehuset, Kristine Lindemann.
Hun har ansvar for å følge opp turnusleger som gjør sin tjeneste i Kirkenes.
Bare unge assistentleger
Lindemann tror andre sykehus kan lære av Kirkenes ved å være bevisste på den ressursen turnuslegene utgjør. I avdelingen hennes er det i tillegg bare unge assistentleger.
- Vi vet jo selv godt hvordan det føles å være både student og turnuslege. Jeg tror det også gjør at vi er ekstra bevisst på å gi tilbakemelding og ta vare på de turnuslegene vi har, sier Lindemann.
- Godt og trygt miljø
Turnuslege Jane Granum er enig i at en viktig del av trivselen er at turneslegene får utfordringer.
- Det har vært en veldig fin tid og jeg angrer ikke på at jeg valgte sykehuset. Vi har veldig godt med utfordringer her i et faglig godt og trygt miljø, sier turnuslege ved sykehuset, Jane Granum.
Stort ansvar
Granum er ferdig med sin kirurgiske tjeneste, og avslutter sin medisinske tjeneste som turnuslege i august.
- Hvorfor ville akkurat du til Kirkenes?
- På grunn av det store ansvaret og spennet i type pasienter. Og så er det jo unektelig eksotisk for en søring å komme til Finnmark.