Hopp til innhold

Flyktet fra granatene: – Uvirkelig og skummelt

Da bensinstasjonen i nabolaget gikk i lufta, bestemte Stig Oddbjørn Eliassen og familien seg for å rømme. Nå har de evakuert til Pataya.

Stig Oddbjørn Eliassen står foran en bil i svart t-skjorte.

Stig Oddbjørn Eliassen fra Hammerfest opplevde kamphandlingene på nært hold. Nå er de i sikkerhet i Pataya, hvor de blir til alt har roet seg.

Foto: Privat / NRK

– Jeg var på tur til en bensinstasjon for å handle da det plutselig begynte å regne bomber og granater. Bensinstasjonen gikk i lufta før jeg kom dit. Det var jo veldig, veldig nært og virkelighetsfjernt, egentlig. Veldig uvirkelig å oppleve sånt på nært hold.

Det forteller Eliassen til NRK.

Og han fortsetter:

– Kameraten min som var der, en engelskmann, rygga ut derfra idet det smalt. Han fikk blåst inn vinduene på bilen. Men de som var inne på stasjonen, blant annet en familie av bekjente av kona mi, ble alle drept.

Der og da bestemte Eliassen og kona seg for at det var best å rømme. Han kommer fra Fægfjord i Hammerfest kommune.

en mann og en kvinne som poserer for et bilde

Da bomber og granater falt i nabolaget, valgte Stig Oddbjørn Eliassen og kona Priwan Kamdee seg for å rømme.

Foto: Privat

Les også 138.000 er evakuert i Thailand

En stor gruppe mennesker som har flyktet fra hjemmene sine og inn i en hall.

I sikkerhet – foreløpig

Konflikten mellom Thailand og Kambodsja er ikke ny. Helt siden 1863 har landene vært uenige om den 800 kilometer lange grensen mellom dem, og det har tidvis vært konfrontasjoner.

Denne uka bombet det thailandske luftforsvaret mål i Kambodsja, hvorpå Kambodsja har svart med granater.

Akkurat nå pågår det tidvis harde kamper mellom landene.

Stig Oddbjørn Eliassen var i nærheten av hjemmet da han så dette langs veien i Thailand.

Stig Oddbjørn Eliassen var i nærheten av hjemmet da han så dette langs veien i Thailand.

Og midt i kamphandlingene befant Stig Oddbjørn, kona og hennes barnebarn seg.

Nå er de i foreløpig sikkerhet.

– Vi har kommet oss til Pataya. Så vi er jo i sikkerhet, sier han.

– Men to brødre av kona ønsket ikke å forlate gården fordi de har dyr der. Og de har hatt granater rundt seg hele natta og på morgenen i dag. Så det har vært heftige kamper akkurat der. En butikk hvor fruen var og handlet ris dagen før, er sprengt i lufta. Det var nært oss og ganske skummelt, sier Eliassen.

Les også Thailand har gjennomført luftangrep mot mål i Kambodsja

En gruppe soldater som går i skogen

Dette er bakgrunnen for konflikten

  • Hva krangler de om?

    I 1863, under kolonitiden, tegnet Frankrike opp grensen mellom Thailand og Kambodsja. Men de to landene er ikke enig om den 800 kilometer lange grensen, forklarer Marte Nilsen, forsker ved Institutt for fredsforskning (PRIO).

    Dette har ført til en århundrelang grensestrid mellom Thailand og Kambodsja, med konflikter som tid til annen blusser opp.

    Til tross for dette, er det som regel fredlig mellom de to landene. For eksempel er de viktige handelspartnere for hverandre.

  • Hvordan har konflikten utartet seg?

    Det hinduistiske Tempelet Prasat Preah Vihear er særlig betent. I 2008 forsøkte Kambodsja å registrere hindutempelet som en kadidat for UNESCOs liste over verdens kultur- og naturarvsteder uten Thailands samtykke. Dette eskalerte i en konflikt.

    Både i 1962 og i 2013 har den Den internasjonale domstolen i Haag avgjort at tempelet tilhører Kambodsja, noe Thailand har vært lite fornøyd med.

    Thailand mener at de også har krav på Ta Moan Thom-komplekset mellom Kambodsja og Surin-provinsen i Thailand, der det nå er særlig voldelig.

  • Hva har skjedd den siste tiden?

    I mai ble en kambodsjansk soldat drept i en voldelig konflikt i grenseområdet. Dette førte til at de bilaterale båndene mellom de to landene nådde sitt bunnpunkt på mer enn ti år.

    I løpet av de siste to månedene har begge landene innført grenserestriksjoner, ifølge BBC. I tillegg har Kambodsja gjort det forbudt med import fra Thailand av blant annet frukt og grønnsaker, samt stanset import av strøm- og internettjester.

    Begge landene har de siste ukene styrket militærets tilstedeværelse langs grensen.

  • Hvorfor eskalerer konflikten nå?

    Grensestriden blir nå brukt til å vekke nasjonalistiske følelser for å skaffe politisk makt. Nå står nemlig den styrende Shinawatra-familien i Thailand i en politisk krise og maktkamp, ifølge PRIO-forsker Nilsen.

    Den populistiske familien har i mange år hatt et nært forhold til den mektige Hun-familien i Kambodsja.

    I en lekket telefonsamtale kom det fra at Thailands statsminister Paetongtarn Shinawatra tilsynelatende er kritisk egen hær, forklarer Nilsen.

    Thailands statsminister Paetongtarn Shinawatra ble midlertidig suspendert på grunn av samtalen.

    Dette har ført til en maktkamp, der den tradisjonelle og konservative politiske eliten i Thailand, som har tette bånd til militæret, står på den ene siden. På den andre siden står Shinawatra-familien, som altså sitter med regjeringsmakten, og som har bred støtte blant folk på landsbygda og fattige.

    Nå forsøker altså den konservative siden å vekke nasjonalistiske følelser ved å skape uro på grensen, forklarer Nilsen.

– Vurderer å komme hjem

Eliassen, som opprinnelig er fra Hammerfest, og kona bor i den nordøstligste delen av Thailand på grensen til Kambodsja. Det er her kamphandlingene har vært, og er, hardest.

Da NRK snakket med Eliassen ved nitiden fredag morgen, hadde de akkurat kjørt inn i Pataya

– Jeg har ikke planer om å dra tilbake, for der foregår det nå harde kamphandlinger. Fruen snakket nylig med broren, og han hører det ramler granater og raketter ganske nærme dem. Så det blir ikke aktuelt å reise tilbake ennå.

– Hva er planen videre, da?

– Vi leier oss inn på et hotell her og blir til det har roet seg.

– Ser du det som sannsynlig at dere kommer til å evakuere og dra ut av Thailand?

– Nei, ikke her vi er nå. Her er det forholdsvis trygt. Men hvis de har noen langdistanseraketter som kan nå Bangkok, da må jo også vi evakuere. Da får vi bare hoppe på et fly og dra. Det er ikke noe annet å gjøre, sier Eliassen.

Hør hele intervjuet med Stig Oddbjørn her: