– Vi fikk melding noen minutter før klokka 15, om at en båt hadde kantret utenfor Harstad. Det var en person på land, som observerte båten med kjølen i været. Det var fire personer som hadde havnet i sjøen, forteller redningsleder Lars Nedrevåg ved Hovedredningssentralen Nord-Norge.
Ulykka har skjedd i Bergsvågen, like nord for Harstad. Det var en 16 fots åpen fritidsbåt som havarerte, opplyser Troms politidistrikt.
Fire båter deltok i redningsarbeidet, i tillegg til et ambulansehelikopter. Iløpet av 15-20 minutter var samtlige fire hentet opp av sjøen. Tre av de involverte ble plukket opp av et ambulansehelikopter, mens den fjerde kom seg til land på egen hånd.
Ferge avbrøt rute for å hjelpe til
De fire blir nå ivaretatt av helsepersonell. Ingen flere er savnet, sier Nedrevåg.
Et oppdrettsfartøy deltar i arbeidet med å berge den havarerte fritidsbåten.
Foto: Nils Mehren / NRKEn oppdrettsbåt bistår nå i arbeidet med å berge den havarerte båten, opplyser NRKs reporter på stedet, Nils Mehren.
Norled-ferga MF Lauvstad var en av båtene som deltok i redningsarbeidet. Ferga går vanligvis i rute mellom Grytøya og Harstad, men avbrøt overfarten for å hjelpe til.
–Vi hadde hatt en øvelse tidligere på dagen, og hadde snakket om hvor viktig det er å øve. Og så var plutselig hele fartøyet i «full action», forteller kaptein Roger Hokland.
Ifølge politiet var de fire ute på fisketur da båten begynte å ta inn vann. Det skal ha vært en lukemekanisme fremme i båten som sviktet. I tillegg var det vind og grov sjø, sier operasjonsleder Rune Nilsen i Troms politidistrikt.