- Det virker som halvparten av østeuropeerne og rundt 40 prosent av de nigerianske kvinnene allerede har dratt, sier daglig leder
Olav Lægdene ved Nadheim kvinnesenter i Oslo til Dagsavisen.
Har registrert markant nedgang
Nadheim har jevnlig oppsøkende virksomhet i prostitusjonsmiljøet i hovedstaden og har registrert en markant nedgang den siste tida. I forrige uke talte de på ett gitt tidspunkt rundt 15 østeuropeiske og 40 nigerianske kvinner.
- Det er svingninger hele tida, men denne nedgangen har en klar
sammenheng med forbudet. Samtidig er det færre kunder i gatene, noe som setter fart i prosessen.
Skylder på sexkjøpforbudet
Kvinnene oppgir selv
som årsak til at de ønsker å forlate landet.- Mange av de vi møter har kjøpt flybilletter og forteller om andre som har gjort det samme, sier Lægdene.
Fra å være den klart største gruppen utenlandske gateprostituerte, tror Lægdene at nigerianerne snart kommer til å forsvinne fullstendig fra gatebildet i Oslo.
- De sier at de reiser for godt og kommer til å dra tilbake til Spania og Italia der de har oppholdstillatelse, sier Lægdene, som legger til at noen faktisk har kjøpt flybilletter hjem fordi de feilaktig tror at det også blir ulovlig å selge sex.
Fafo kom med en rapport om prostitusjon i Norge tidligere i måneden. Forskerne tror at mye av gateprostitusjonen vil flytte til innemarkedet når forbudet trer i kraft. De tror også at det
Les også: