Kvinnen ble reddet ned fra balkongen i tredje etasje av brannvesenets lift. Hun er kjørt til Ullevål sykehus og var ved bevissthet.
Rundt klokka 13.00 blusset brannen opp igjen. NRKs reporter på stedet rapporterer om at flammene står ut av taket på boligblokken. Brannvesenet er på plass med store mannskaper og bedriver slukking fra stigebil.
Politiet har evakuert 25 personer fra adressen og omkringliggende boliger. Situasjonen betegnes nå som kontrollert nedbrenning, melder politiet via twitter.
Klokken 14.40 meldte politiet at brannen var slukket.
Spredte seg til taket
Brigadesjef i Oslo brann- og redningsetat Jan Erik Andersen.
Foto: Lene-Christin Kalle / NRK– Vi fikk melding om brann i overtent leilighet litt etter klokken 11.00. En person stod på en balkong og måtte ha assistanse fra oss for å bli evakuert, hun kunne ikke komme seg gjennom leiligheten og ned. Så hun ble tatt ned med vår stige, sier Brigadesjef Jan Erik Andersen ved Brann- og redningsetaten i Oslo.
Brannen startet i leiligheten, men spredte seg til taket.
– Brannen har spredt seg fra leiligheten til takkonstruksjonen, hvor vi har hatt en massiv slukningsinnsats. Vi har prøvd å skumlegge og begrense brannen der oppe, men vi har kommet til et punkt nå hvor vi ikke tør å ha innsats på taket lenger på grunn av at taket er i en så dårlig forfatning at vi ikke kan ha mannskaper der oppe, sier Andersen.
Vil brenne av taket
– Nå har vi satt røykdykkere inn i etasjen under for å hindre at brannen skal spre seg nedover i bygget. Min taktikk er nå å rett og slett la taket brenne av slik at vi får redusert vekt av takkonstruksjonen og prøve å unngå mest mulig vannskader nedover i bygget. I tillegg driver vi med restverdiberging i enkelte leiligheter i bygget.
Brigadesjefen tror ikke at det er fare for at brannen skal spre seg.
– Det er lite sannsynlig, men det er voldsom røykutvikling når det brenner i takpapp og vi har i samarbeid med politiet evakuert nærliggende boliger.
Han betegner slukningsarbeidet som svært krevende.
– Det er en meget krevende jobb. Det er steinhard jobbing fra røykdykkernes side. Det er en tung og krevende jobb i gjennomfører nå.
– Jobber med å få kontroll
– Politiet fikk melding om brannen i Lensmann Hiorts Allé 7 klokka 11.06 og brannen inne i leiligheten er nå slokket, men brannvesenet jobber fortsatt med å få kontroll over brannen på taket, opplyser politiets innsatsleder Lise Dunham.
Se video fra brannen
Det var i toppetasjen det brant.
Foto: Lena Christin Kalle / NRK