Klart hvem som blir ordfører i Nesbyen
Anne Kari Eriksen fra Senterpartiet blir ny ordfører i Nesbyen. Det er klart etter at Senterpartiet og Høyre danner flertall sammen etter valget.
Kristian Noreng fra Høyre blir varaordfører.
Det var møter tirsdag kveld mellom Senterpartiet, Høyre og Arbeiderpartiet, men det er altså Senterpartiet og Høyre som er enige om å danne et flertallssamarbeid.
De politiske samtalene har tatt tid, men det har sin naturlige grunn, ifølge Eriksen:
– Hvis man ser de siste fire årene, så er det kanskje Høyre og Senterpartiet som har vært mest uenige i kommunestyret. Da vi skjønte at det var der det var naturlig å samarbeide, så fant vi ut at vi måtte ha en politisk plattform helt på plass, sier Eriksen.
Hun sier kommunen står i en vanskelig økonomisk situasjon, og tror ikke at jobben som ordfører blir «en dans på roser»:
– Men jeg gleder meg virkelig allikevel. Samtidig har vi flommen friskt i minnet. Der er vi nødt til å få noen gode løsninger på flomvern, sier Eriksen.
Hun er klar på at planarbeid rundt flomsituasjonen, samt samarbeid med NVE og Statens vegvesen blir viktig fremover. Samtidig vil hun ha fokus på innbyggerne, og et økt fokus på natur og miljø.