– Det var skremmende det som skjedde. Du klarer ikke tenke så mye når du ligger der og det står mye folk rundt deg, sier Svendsen til NRK.
Og legger til:
– Det var litt pinlig når de andre sto og feiret medaljer.
Trønderen snakket for første gang med pressen om lørdagens kollaps, der han ble liggende ti minutter i snøen før han kom seg på beina.
Svendsen sto derfor over søndagens jaktstart, men nå er det bekreftet at han vender tilbake på laget til torsdagens normaldistanse i Hochfilzen.
– Jeg er klar for å konkurrere igjen, sier han.
KLAR IGJEN: Emil Hegle Svendsen innrømmer at lørdagens kollaps var en ekkel opplevelse.
Foto: Berit Roald / NTB scanpixSvendsen trente som vanlig søndag, og har gjennomgått medisinske undersøkelser – uten at det kom noen konkrete svar.
Etter sprinten meldte landslagslege Petter Sørensen at kollapsen skyldtes «et blodtrykksfall som følge av utmattelse og høy temperatur i luften».
Svendsen innrømmer at han er redd for å oppleve det samme igjen.
– Man frykter at det kan skje igjen, men jeg må bare krumme nakken og gjøre det som skal til. Man må bare tenke på at man har gått mange renn der det ikke har skjedd, sier han.