Mandag 20. oktober 2025 skriver seg inn i historien for den svenske fotballklubben Mjällby:
Etter 2-0-seier over IFK Göteborg tok klubben SM-gull i Allsvenskan for aller første gang.
– Det er ubeskrivelig, sier Mjällby-kaptein Jesper Gustavsson til SVT rett etter kampslutt.
Like før slutt ville bortefansen slippe jubelen løs inne på Gamla Ullevi i Göteborg. En del av dem hoppet ned fra tribuneseksjonen i håp om å storme banen ved kampslutt – men de ble kontant stoppet av svensk politi.
I en kort periode ble også oppgjøret stanset, og målscorer Jacob Bergström løp bort for å roe ned egne fans.
De gule og sorte har hatt en eventyrlig sesong, og åpnet oppgjøret i et forrykende tempo. De produserte mange store sjanser i første omgang. Tom Pettersson la på til 2-0 før halvtimen var spilt.
Seriemesterne har nå 11 poeng ned til Hammarby på andreplass. Det forspranget er umulig å ta igjen i løpet av de siste tre serierundene.
Da dommeren blåste av etter ni overtidsminutter, løp spillerne over til egne fans. Som da ble værende på tribunen.
Med på sensasjonen er den norske assistenttreneren Karl Marius Aksum. 35-åringen stilte opp til intervju med NRK i forrige uke.
Det er Anders Torstensson som er klubbens hovedtrener:
– I mitt yrkesliv og fotballiv er dette det mektigste jeg har vært med på noensinne. Ingenting kommer til å toppe dette, sier Mjällby-treneren til SVT.