Hopp til innhold

Kilde ble historisk – hylles av lagkameraten fra sykesenga

Aleksander Aamodt Kilde vant endelig fra toppen av Die Streif i det ikoniske lørdagsrennet i Kitzbühel som første nordmann noensinne. Det måtte en uheldig Henrik Røa se fra sykesenga.

Kilde og Røa

SEIER: Aleksander Aamodt Kilde tok historisk seier Kitzbühel.

Foto: NTB / Privat

Den norske alpinstjerna var suveren i Kitzbühel og vant lørdagens utforrenn fra toppen av Die Streif.

Det har ingen norske alpinister gjort tidligere.

Kilde startet aggressivt og leverte en kjempetid fra toppen. Nordmannen utklasset konkurrentene nesten hele veien ned, og i mål var han hele 67 hundredeler foran den franske 42-åringen Johan Clarey.

– Det er helt surrealistisk. I hvert fall med tanke på dagene som har vært. Det var et skrekkmoment i går. Etter løpet i går var jeg ... Jeg vil ikke si redd, men jeg hadde ordentlig respekt for det jeg holdt på med, sier 30-åringen til NRK og legger til:

– Jeg måtte gå ordentlig i meg selv, faktisk. Jeg bestemte meg for å ta farta litt ned og sørge for å ha kontroll. I dag fungerte det perfekt.

I STORFORM: Her sikrer Aleksander Aamodt Kilde seieren.

Røa heiet fra sykesenga

Kilde kommer nemlig rett fra en dramatisk dag, der han selv havnet i en nestenulykke og lagkompisen Henrik Røa skadet seg stygt.

Røa falt like før mål og måtte fraktes bort i helikopter. Senere viste det seg at han pådro seg brudd i leggen.

Røa var med på direkten hos NRK etter Kildes seier og kunne fortelle at ting stod bra til etter forholdene.

– Det var ganske brutalt, ja. Det ble et åpent brudd. Det er ganske sykt at det bare ble et beinbrudd, og hodet og alt er ganske fint. Høyrefoten var litt i 90 grader der, sier Røa til NRK.

Verdenscuprenn alpint

SKREKKSKADE: Henrik Røa falt i Kitzbühel fredag.

Han måtte dermed heie på Kilde fra sykesenga.

– Beinet har sett bedre ut, men jeg er i veldig gode hender. Det har vært super service. Det er veldig moro å se Aleks «gunne» på og viser hvordan lista skal ligge, sier den norske alpinisten.

Han blir værende på sykehuset en stund til, og snart venter ny operasjon for Røa.

Les også Slo tilbake etter skrekkskaden – ble overrasket da hun kom i mål

Vickhoff Lie

Kilde forteller at fredagens hendelse var ekkel og preget ham.

– Vi har et fantastisk team rundt oss. Jeg kjenner han godt. Han er en positiv fyr, og han tåler en støyt. Men det satte seg skikkelig i magen. Det er kjipt når man er et lite team som oss. Jeg er jo litt som storebror, så det var tøft i går. Det er fint å se ham smile, sier han.

VIDEO: Her blir Aleksander Aamodt Kilde gratulert av selveste Arnold Schwarzenegger.

Hylles av Svindal

Tidligere lagkamerat Aksel Lund Svindal er full av beundring etter superløpet.

– Det er bare å ta av seg hatten eller hjelmen, for dette er teknisk perfekt, men også perfekt risiko. Han er bare best i verden, og han er best i alle partier i løypa. Han er en råtass, sier Svindal til NRK.

Det tidligere norske fartsfantomet tviler på at han kunne slått Kilde i den formen alpinstjerna er i nå.

– Jeg tror du hadde klart det uansett, det pleide du å gjøre, svarer Kilde.

HYLLES: Aksel Lund Svindal fullroser Kilde.

– Jeg har lært av den beste

Svindal mener hans tidligere lagkompis har blitt en komplett alpinist.

– Da hadde du partier du ikke var god på. Nå er du god på alt. Du så det i Wengen og Val Gardena også, der hvor du egentlig bør tape, så gjør du ikke det lenger, sier Svindal.

– Jeg har lært av den beste, det er bare sånn det er, smiler Kilde.

Det var naturlig nok en stor dag for familien Kilde, som var til stede i Østerrike. Mamma Kristin var tydelig preget av sønnens bragd.

– Nå er jeg nesten målløs. Jeg vet ikke hva jeg skal si. Det er vanskelig å snakke, sier mamma Kilde til NRK.

– Det er utrolig at han greier å reise seg, sier pappa Einar.

30-åringen er i fantastisk form om dagen, med dobbeltseier i Wengen og nå seier i Kitzbühel.

Siste nytt

  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
  • Kypriotisk fotballtopp skutt og drept – dramatisk redningsaksjon

    Fotballtoppen Stavros Demosthenous (49) er død etter å ha blitt skutt utenfor sitt eget hjem i den kypriotiske byen Limassol fredag.

    Den 49 år gamle forretningsmannen var styreformann i 2.-divisjonsklubben Karmiotissa på Kypros og en kjent skikkelse i fotballmiljøet på middelhavsøya.

    Etter at han ble skutt av ukjente gjerningsmenn, tok sønnen med seg faren i bilen for å kjøre ham til sykehuset.

    På vei dit krasjet sønnen på motorveien og måtte få hjelp til å frakte faren videre til sykehuset. Der ble han erklært død av legene ved ankomst.

    Karmiotissa var i den øverste divisjonen i kypriotisk fotball sist sesong, men rykket ned til nest øverste nivå foran denne sesongen.

    Tidligere var den avdøde fotballederen sjef for toppklubben Aris Limassol. (NTB)

    en hvit varebil på en vei
    Foto: Petros Karadjias / AP / NTB
  • Guardiola forberedt på formdupp for Haaland: – Da skal jeg være der for han

    Manchester City-manager Pep Guardiola tror aldri Erling Braut Haaland har vært bedre som Manchester City-spiller. Det kan imidlertid ikke fortsette i all evighet.

    Guardiola fikk spørsmål om Haalands voldsomme høstform da han møtte til pressekonferanse fredag.

    Der ville en britisk journalist vite om Haaland presterer på et høyere nivå nå enn noen gang tidligere i City-karrieren.

    – Ja, det tror jeg. Det føles veldig bra. Ikke bare med tanke på antall mål, men prestasjonsnivået hans er utrolig, svarte spanjolen.

    Deretter var han raskt ute med å legge til at det høye nivået vil være umulig å opprettholde over lang tid.

    – Det jeg sier er at når han dupper i form, fordi det er umulig å opprettholde dette, skal jeg være der for ham. Vi skal være der, sa Guardiola.

    City-sjefen fikk også spørsmål om Norges suksess i VM-kvalifiseringen har bidratt til å løfte Haaland.

    – Ja, selvsagt. Du blir revitalisert når du scorer og laget spiller bra. Det er bra, svarte spanjolen.

    Haaland har scoret på bestilling for både klubb- og landslag den siste tiden. Nylig ble han kåret til den beste spilleren i Premier League i september. (NTB)

    en mann og en kvinne som ler
    Foto: Andrew Couldridge / Reuters / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal