Hopp til innhold

Mener Neymar havner i et politisk spill

Paris Saint-Germains eiere ønsker blant annet å bruke Neymar til å forbedre imaget til Qatar, mener idrettspolitisk ekspert Andreas Selliaas.

Neymar forlater Barcelona.

PSG-SPILLER: Brasilianske Neymar skal fra neste sesong spille for franske Paris Saint-Germain.

Foto: Lola Bou / AFP

– Qatar er i dag i svært store problemer, med boikottrusler og sanksjoner fra mange naboland. Kjøpet av Neymar er et svar på dette. Qatar-eide PSG får en frontfigur som skal gi Qatar positiv omtale. En del av Neymar-avtalen er at brasilianeren skal promotere fotball-VM i Qatar i 2022, sier Selliaas, som i dag er journalist i Nettavisen.

Andreas Selliaas

POLITISK: Tidligere NUPI-forsker Andreas Selliaas mener at Qatar bruker Neymar som et politisk virkemiddel.

Foto: NRK

Torsdag ble det bekreftet at Neymar blir tidenes dyreste fotballspiller etter at han signerte for Paris Saint-Germain. Klubben eies av Qatar Sport Investment, som eies igjen av myndighetene i Qatar og deres olympiske komité. Bakmannen er emiren av Qatar, Hamad bin Khalifa Al-Thani.

Brasilianeren kostet over to milliarder kroner, og den enorme summen ble betalt direkte til Barcelona gjennom Neymars advokater. Den spanske ligaen nektet først å godta rekordsummen fordi den bryter med UEFAs regelverk for økonomisk fair play (FFP).

Selliaas forklarer at fotball spiller en viktig rolle for gulf-staten på flere måter. Qatar har de siste årene investert mye penger i idrett, i Paris Saint-Germain, i fotball-VM 2022 og i andre idrettsarrangementer og klubber, i tillegg eier landet TV-kanalen BeIN, som har rettighetene til Premier League.

Politisk spill

– Neymar havner frivillig eller ufrivillig midt i det politiske spillet. Jeg kan tenke meg at Paris Saint-Germain og Qatar vil at Neymar skal gjøre det bra på fotballbanen. Men det er også en måte å pynte på sitt eget image i Midtøsten, sier eksperten.

Paris Saint-Germains president fra Qatar Nasser Al-Khelaifi under pressekonferansen der Neymar.

QATARER: PSG-sjef qatareren Nasser Al-Khefali under pressekonferansen der Neymar-overgangen ble bekreftet.

Foto: Thomas Samson / AFP

Tidlig i juni kuttet nabolandet Saudi-Arabia alle diplomatiske forbindelser til Qatar. Etter kort tid fulgte flere naboland. Bahrain, Jemen, De forente arabiske emirater og Egypt, og senere enda flere land.

En protestant holder ett skilt der han kritiserer Qatar før Neymars ankomst i Paris.

PROTESTERER: En mann holder et skilt hvor det står: «Qatar kjøper alt, både spillere og jihad».

Foto: Benjamin Cremel / AFP

Årsaken til blokaden er blant annet anklager om at Qatar har støttet terrorgrupper, spesielt Det muslimske brorskap.

– Sport blir oppfattet som et mykt maktmiddel. De har en tanke om at dersom de arrangerer store idrettsarrangementer, hvis de har store eierandeler i sportsklubber, så vil ikke andre land angripe dem. En slags form for sikkerhetspolitikk, sier Selliaas.

Kan få dominoeffekt

De svimlende 222 millioner Neymar-euroene er mer enn nok til å kjøpe alle spillerne i norsk eliteserie og Obos-liga.

Ifølge Transfermarkt ville Qatar sittet igjen med nesten 80 millioner euro dersom de hadde kjøpt opp alle spillerne i de to øverste norske divisjonene.

Philippe Coutinho spiller i Liverpool.

BARCELONA-AKTUELL: Barcelona har tidligere i sommer lagt inn bud på Philippe Coutinho.

Foto: Kin Cheung / AP

Pengene som Barcelona nå har i lomma vil de åpenbart bruke på å kjøpe nye spillere. Klubben har tidligere i sommer lagt inn bud på Phillipe Coutinho.

– Det har store ringvirkninger. Fotball fungerer som en næringskjede. De største forsyner seg først av fatet. Når de henter fra de store skal de igjen ta for seg av samme fat, sier Lars Tjærnås.

Den tidligere fotballtreneren og nå Aftenposten-kommentatoren mener at Neymar-salget vil få konsekvenser på overgangsmarkedet.

– Barcelona må tette hullet. Det gjør de gjennom en annen aktør som igjen må tette sitt behov. Derfor vil vi se mange store overganger de neste ukene.

Siste nytt

  • Norges neste motstander sviktet mot tabelljumbo Moldova

    Med seier over Estland på Ullevaal stadion 13. november, vil Norge trolig kunne tape med 15–20 mål mot Italia i den siste kampen og likevel bli gruppevinner i VM-kvalifiseringen. Det vil i så fall bety at Norge er direkte kvalifisert for neste års VM-sluttspill.

    Og landslagssjef Ståle Solbakken blir neppe vettskremt når han setter seg ned for å se Estlands siste kamp før møtet med Norge.

    Tirsdag kveld klarte Estland nemlig bare 1–1 i VM-kvalifiseringskampen mot Moldova hjemme i Tallinn. Mattias Käit ga esterne ledelsen etter 12 minutter, før Stefan Bodisteanu utlignet og sørget for poengdeling etter 64 minutters spill.

    Dette var Moldovas aller første poeng i kvalifiseringen. Norge slo Moldova 5–0 borte – og hele 11–1 på Ullevaal.

    Estland
    Foto: Reuters
  • Nicolai Budkov Kjær ute av Stockholm Open

    Nicolai Budkov Kjær (19) viste gode takter selv om det ble umiddelbar exit mot tennisprofilen Marin Cilic i Stockholm Open.

    Bygdøy-mannen tapte 1.-rundeoppgjøret med settsifrene 5-7, 3-6. På veien hadde han mye godt backhandspill, men greide ikke å stoppe rutinerte Cilic.

    Nylig vant unggutten sin fjerde tittel på challenger-nivå, nivået under ATP. Han er for tiden oppe på 136.-plass på verdensrankingen.

    – Han har spilt kjempegodt i det siste. Han er på vei mot topp 100, sa tennisekspert og -kommentator Christer Francke til NTB tidligere i måneden.

    Cilic møter Casper Ruud i neste runde av den svenske hardcourtturneringen. 37 år gamle Cilic vant US Open i 2014 og har 21 titler på ATP-touren.

    (NTB)

    Nicolai Budkov Kjær
    Foto: Lise Åserud / NTB
  • Brasil-kollaps i Tokyo

    Carlo Ancelotti har kun vunnet tre av sine seks første kamper som Brasils landslagssjef. Tirsdag ble det 2-3-tap for Japan.

    Det skjedde etter en mektig snuoperasjon av vertene, som lå under 0-2 til pause. Seieren var Japans første over Brasil på 14 forsøk.

    Paulo Henrique ga brasilianerne ledelsen med et kraftfullt skudd etter 26 minutter, mens Arsenal-profilen Gabriel Martinelli doblet den kort tid etter.

    Etter hvilen reduserte Takumi Minamino tidlig, og lagene var like langt da Keito Nakamura fikset 2-2 etter en drøy time. Ayase Ueda scoret vinnermålet på et kontant hodestøt.

    Ancelotti tok over som Brasil-trener i sommer. Italieneren åpnet med 0-0 mot Ecuador og tapte senere mot Bolivia. Hans tre første seirer kom mot Paraguay, Chile og Sør-Korea.

    – Vi må lære av feilene vi gjorde i 2. omgang. Det største problemet var at vi ikke hadde en god reaksjon på den første feilen, sa Ancelotti etter smellen i Tokyo.

    (NTB)

    Matheus Cunha
    Foto: AFP

Sendeplan

Kl. Program Kanal