Hopp til innhold

Johaugs nye støtteapparat: – Vi skal eksperimentere

Therese Johaug skal teste nye metoder både i treningen og på utstyrsfronten for å forberede seg best mulig til et comeback.

Snorre Haugland og Therese Johaug

INN I TEAMET: Snorre Haugland ser frem til å jobbe med Therese Johaug.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

– Jeg kommer til å prøve en del ting som er litt utradisjonelt, sier Snorre Haugland, Johaugs nye skismører, til NRK.

I går ble det klart at Haugland, sammen med trener Pål Gunnar Mikkelsplass, lege Ola Sand og psykolog Britt Tjaet Foxell danner teamet som skal redde Therese Johaugs karriere.

Haugland og Johaug har samarbeidet sammen på landslaget i mange år og får nå mye tid sammen, i håp om å gi henne en så god skipark at hun får optimalisert treningen.

– Det blir nok snakk om å fylle inn litt nytt og prøve noe nytt, som er bedre enn det vi har.

Hva går det ut på?

– Det føler jeg ikke for å kommentere nå, sier en ordknapp Haugland.

Haugland mener tiden de har til rådighet fremover må sees på som positivt.

– Vi må jo tenkte nytt nå og forberede oss på fremtiden. Nå har vi muligheten til å prøve oss på ting vi ikke har gjort tidligere med et stressende konkurranseopplegg.

Therese Johaug har fått på plass støtteapparatet sitt for perioden hun er utestengt.

NYTT STØTTEAPPARAT: Dette er personene som skal hjelpe Therese Johaug.

Mikkelsplass: – Annerledes trening

Pål Gunnar Mikkelsplass

SJEF: Pål Gunnar Mikkelsplass er en av flere som går inn i støtteapparatet til Johaug.

Foto: Kleiven, Paul / NTB scanpix

Antidoping Norges påtalenemnd la forrige måned ned påstand om å utestenge Therese Johaug i 14 måneder.

Dersom det også blir dommen mister hun retten til å delta i organisert idrett eller gå skirenn – som for eksempel langløp. Hun får heller ikke bruke Olympiatoppen og Norges Skiforbunds ressurser.

Johaugs isolerte treningshverdag blir derfor ekstremt viktig for hennes comeback. Treningen skal styres av den erfarne skitreneren Pål Gunnar Mikkelsplass som mener det nå blir tid til å tenke litt nytt.

– Å eksperimentere kan utgjøre spennende ting. Vi vil kanskje ikke eksperimentere med mange prosenter trening, men noe. Jeg vil snu situasjonen til at det blir mange positive og interessante ting å gjøre. Det er vel ingen utøver som har kunnet forberede seg så lenge mot en sesong. Det å forberede seg selv i et og et halvt år mot et OL, er en unik mulighet, sier Mikkelsplass til NRK.

Therese Johaug har fått Pål Gunnar Mikkelsplass som trener mens hun er utestengt for doping. Verdenscupvinneren forrige sesong ser nå fram mot OL i 2018, og våkner hver dag med OL i tankene. Og drømmen om å vinne gull.

OL ER MÅLET: – Når jeg våkner står det to bokstaver i hodet mitt: «OL», sa Therese Johaug til NRK i går.

Var aldri i tvil

Mikkelsplass sa i går at det ville være å kaste en juvel i søpla dersom Johaug ikke ble satset på lenger.

Heller ikke Haugland var i tvil da han fikk spørsmål om å bidra.

– Da hun havnet i denne situasjonen var det på sin plass å hjelpe henne litt. Jeg ønsker å bidra til at hun kommer lettere tilbake.

Therese Johaug selv mener Haugland er rett person til å klare akkurat det.

– Jeg må se mulighetene i skiparken og teste mye for å være hundre prosent forberedt til å komme tilbake igjen. Jeg føler at jeg har vanvittig dyktige og profesjonelle folk med meg, og at vi sammen skal klare å komme oss gjennom den tiden her, sier Johaug.

Johaug blir inspirert av Marit Bjørgen og Martin Johnsrud Sundby

Therese Johaug lar se inspirere av Martin Johnsrud Sundby.

Siste nytt

  • Solbakken forklarer Haaland-exiten: – En «no-brainer»

    Erling Braut Haaland er én av totalt fem landslagsspillere som har forlatt landslagssamlingen før treningskampen mot New Zealand.

    Landslagssjef Ståle Solbakken forsvarer valget.

    – Det er en «no-brainer». Ikke bare for oss, men også for gutten sin del, spesielt i forhold til hele totalpakken, sier Solbakken og fortsetter:

    – Det kampprogrammet han er gjennom nå er helt sykt. Du kan bare ta den siste uka før vår neste samling, da har han Bournemouth, Dortmund og Liverpool, sier han.

    I tillegg til Haaland har også Alexander Sørloth, Julian Ryerson og Fredrik Bjørkan forlatt troppen etter 5-1-seieren mot Israel. Felix Horn Myhre har også forlatt samlingen på grunn av ankeltrøbbel.

    Inn kommer Sebastian Sebulonsen, Eivind Helland, Sverre Nypan og Kristian Malt Arnstad.

    – Det er mange som får en sjanse til å vise seg frem. Det blir et helt nykomponert lag, men det er mange som har trent veldig godt i kulissene i ganske mange samlinger nå, uten å få all verdens spilletid. De fortjener det, sier Solbakken.

    Foreldet Solbakken i blå skjorte
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Wilshere blir manager for første gang – tar over laget til Nordås

    Tidligere Arsenal-stjerne Jack Wilshere (33) er Lutons nye manager.

    – Jeg var åtte år da jeg først kom til Luton, så jeg antar man kan si at det er skjebnen at min første faste managerstilling i en klubb er i denne klubben, sier Wilshere til Lutons nettsider.

    Som trener har han tidligere ledet Arsenals U18-lag før han ble assistent i Norwich. I to kamper ledet han Norwich som midlertidig sjef.

    Luton var i Premier League så sent som i 2023/24-sesongen. Deretter fulgte to strake nedrykk til League One. Lasse Nordås er spiss i laget etter overgangen fra Tromsø i mars. (NTB)

    Jack Wilshere i rød skjorte
    Foto: Matt Dunham / AP / NTB
  • Norges landskamp langt fra utsolgt

    Norge er uten blant andre Erling Braut Haaland mot New Zealand tirsdag. Over 18.000 tilskuere har kjøpt billett til oppgjøret.

    Det opplyser Norges Fotballforbund (NFF) til NTB. Tirsdag kveld vil den totale kapasiteten være på 25.500. Kampstart er klokken 18.

    I tillegg til Haaland har også Alexander Sørloth reist hjem. Det samme har Julian Ryerson, Fredrik Bjørkan og Felix Horn Myhre.

    Norge tok et langt steg mot VM med 5-0-seier over Israel på Ullevaal lørdag.

    – Alle som har spilt mye Champions League, fikk beskjed om å reise hjem. Utenom Patrick Berg som nektet å dra hjem. Alle som har spilt jevnlig med midtukekamper, eller hatt noe smågroms, sa Solbakken søndag. (NTB)

    En mengde mennesker på et stadion
    Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal