Hopp til innhold

Tyskland - det «Nye England» for norske proffer

Tyskland har på kort tid seilt opp som den viktigste av de store fotballnasjonene for norske utenlandsproffer.

Henning Hauger, Havard Nordtveit og Mohammed Abdellaoue

Henning Hauger, Havard Nordtveit og Mohammed Abdellaoue (med klokken fra øverst til høyre) spiller i Bundesligaen. Om det blir flere i løpet av sommeren er ikke klart.

Solbakken

Ståle Solbakken ble lansert som ny trener for Köln i slutten av juni.

Foto: Frank Augstein / Ap
Pelle Nilsson

Svenske Pelle Nilsson gikk fra Odd til Hoffenheim.

Foto: MICHAELA REHLE / REUTERS
Anthony Ujah

Anthony Ujah går fra Lillestrøm til tyske Mainz.

Foto: Bendiksby, Terje / SCANPIX
Rune Bratseth

Rune Bratseth avsluttet karrieren i Tyskland med å bli cupmester med Werder Bremen i 1994.

Foto: Morten Jonassen / Scanpix

Håvard Nordtveit, Mohammed Abdellaoue og Henning Hauger har i løpet av det siste året alle tatt steget til Bundesliga.

Samtidig står Norge igjen med bare to spillere (Brede Hangeland og Morten Gamst Pedersen) som spiller noenlunde fast i engelsk Premier League.

Se oversikt over norske spillere i de store ligaene til venstre.

Den ferske Köln-treneren, Ståle Solbakken, sier at klubben hans har god oversikt over hva som rører seg i norsk fotball. Han tror dårlig økonomi i begge land gjør nordmenn attraktive i Tyskland.

- Det går litt i faser, men den økonomiske situasjonen for en del tyske klubber er vanskelig og den økonomiske situasjonen for en del norske klubber er vanskelig og da kan begge gjøre en god handel, sier den ferske Köln-treneren, norske Ståle Solbakken, til NRK.

«Drillo» slo Tyskland

Norge slo Tyskland 1-0 på bortebane i Egil Olsen første landskamp som trener etter comebacket i 2009.

Den seieren, og andre gode landskamper de siste årene, har gjort norske spillere mer attraktive i Tyskland.

- Reklamen for det norske landslaget har vært god de siste årene. Noen kan ha blitt interessante for tyske klubber gjennom gode landskamper eller å ha stått frem i eliteserien, sier Ståle Solbakken til NRK på treningsfeltet i Köln.

Hvilke norske spillere kan passe for Bundesliga? Diskutér nederst i saken!

Aalesund-trener Kjetil Rekdal har selv spilt i Bundesliga, både i Borussia Mönchengladbach og i Hertha Berlin. Han er ikke i tvil om at det er viktig for norsk fotball å få flere spillere til Tyskland.

- Det er helt avgjørende for norsk fotballs fremtid at vi får ut en del spillere. Vi er nødt til å ha eksport og så får vi håpe at de som er ute nå gjør det så godt at de åpner veien for flere, sier Kjetil Rekdal til NRK.

Planlegger ikke handletur

Selv vil han ikke avsløre om han har noen spesielle planer om handletur til Norge.

- Det er ikke noe særlig penger å kjøpe for, så vi må eventuelt være veldig lure på transfermarkedet eller gjøre de spillerne vi har enda bedre, sier Ståle Solbakken.

Dessuten mener Solbakken at det ikke er så mange aktuelle nordmenn igjen på markedet.

- Landslagsspillere som Tom Høgli, Christian Grindheim og Henning Hauger har allerede funnet seg nye klubber og andre på landslaget er jo allerede i utlandet, sier Ståle Solbakken til NRK.

Skjelbred må vente

En av de norske spillerne som er knyttet opp mot en tysk klubb er Rosenborgs Per Ciljan Skjelbred.

Midtbanespilleren har vært i Tyskland og sett på forholdene i klubben, men kommer ikke til å skrive under i denne omgang.

Det bekrefter Skjelbreds agent, Lars Petter Fosdahl, ovenfor NRK.

Bundesligaen starter opp begynnelsen av august. Se serieoppsettet her.

Ståle Solbakken er ikke i tvil om at flere norske spillere kan lykkes i Tyskland, eller i andre store ligaer.

- Norske spillere er holdningssterke og taktisk sterke og kan spille overalt bare de har ferdigheter som gjør at de kan hevde seg sånn noenlunde, sier Ståle Solbakken til NRK.

Også Kjetil Rekdal fremhever at norske spillere har gode holdninger og han er ikke tvil om at de forbedrer seg hvis de reiser til Tyskland.

- Bundesligaen er en av de beste ligaene i verden. De som reiser til Tyskland og får spille, de kommer til å utvikle seg, slår Aalesund-treneren fast.

Utlendinger fra Norge til Tyskland

I tillegg til at flere norske spillere har tatt veien til tysk fotball det siste året har det også vært en strøm av utenlandske spillere som er solgt til Tyskland fra norske klubber.

Noen eksempler de siste årene er Anthony Annan (fra Rosenborg til Schalke), Pelle Nilsson (fra Odd til Hoffenheim) og Edu (fra Lyn til Hoffenheim).

Senest i forrige uke gikk eliteseriens toppscorer, Anthony Ujah, fra Lillestrøm til Mainz.

Ikke første gang

Det er ikke første gang at norske spillere markererer seg i tysk fotball.

Tidlig på 1980-tallet spilte Arne Larsen Økland for Bayer Leverkusen, mens Einar Aas var i Bayern München.

Storhetstiden for nordmenn i tysk fotball var på slutten av 1980-tallet da spillere som Rune Bratseth, Anders Giske, Kai Erik Herlovsen og Jørn Andersen alle var sentrale på sine Bundesliga-lag.

Sistnenvte, Jørn Andersen, ble i 1990 den første utlending som er blitt toppscorer i Bundesliga da han scoret 18 ganger for Eintracht Frankfurt.

Hvilke norske spillere kan passe for Bundesliga? Diskutér!

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Bunnsolide Arsenal tok tilbake tabelltoppen – slo byrival uten Ødegaard

    Lørdag kveld fikk Fulham besøk av serieleder og byrival Arsenal.

    I London-derbyet var det Arsenal som var sterkest. Leandro Trossard sørget for kampens eneste mål etter timen spilt.

    Belgierens avgjørende scoring kom etter et hjørnespark.

    Arsenal fortsetter å være bunnsolide defensivt. Så langt i Premier League-sesongen har de kun sluppet inn tre mål på åtte kamper.

    Seieren sendte London-klubben tilbake på toppen av tabellen i den engelske toppdivisjonen.

    De ligger tre poeng foran Manchester City, som gikk forbi Arsenal etter 2-0-seieren over Everton tidligere lørdag.

    Martin Ødegaard var ikke med for serielederne. Han er ute i en god stund fremover grunnet en leddbåndsskade han pådro seg mot West Ham.

    Arsenal-trener Mikel Arteta har tidligere uttalt at Ødegaard kan være uaktuell til etter den kommende landslagspausen i november.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Andrew Boyers / Reuters / NTB
  • Fotball: Tap for nedrykkstruede Raufoss

    Raufoss tapte lørdag 4-0 mot Egersund borte.

    Fire kamper før sesongslutt ligger klubben på en faretruende fjortendeplass i førstedivisjon.

    I sine tre siste kamper i 1. divisjon møter Raufoss, allerede nedrykksklare Skeid, Mjøndalen som ligger på plassen under og Moss som ligger noe høyere på tabellen.

  • Ny Rosenborg-nedtur – mistet seieren på overtid

    Rosenborg har slitt den siste tiden, men borte mot Bryne så de lenge ut til å få med seg en svært etterlengtet opptur.

    Slovakiske David Duris sendte bortelaget i ledelsen etter halvtimen spilt, men etter hvilen var landsmann Tomas Nemcik uheldig da han satte ballen i eget mål.

    Fem minutter før slutt dukket Rosenborgs høyrekant opp igjen. Duris hamret inn ledermålet, men gleden ble kortvarig.

    På overtid smalt det i andre enden. Duarte Moreira sørget for at det endte 2-2 på Jæren.

    Rosenborg har nå gått fire eliteseriekamper på rad uten å vinne. Den forrige seieren i serien kom mot Haugesund tilbake i september.

    Det har gjort at Rosenborg har havnet i ingenmannsland på tabellen. De ligger på en 5.-plass, men har nå sju poeng opp til Tromsø på plassen over.

    For Bryne kan poenget vise seg å bli gull verdt. De er fortsatt i nedrykksstriden.

    Etter 25 kamper ligger Bryne på 14.-plass, fire poeng foran Strømsgodset som ligger på direkte nedrykk.

  • Kjempemiss av toppscoreren: – Nesten ikke til å tro

    Bodø/Glimt jakter et nytt seriemesterskap i Eliteserien, men var oppe mot en skummel motstander borte mot Sarpsborg 08, lørdag ettermiddag.

    Daniel Karlsbakk har 16 mål i serien denne sesongen, men fra én meters hold klarte han likevel ikke å omsette avslutning fra Mohanad Jeahze til mål.

    – Det er nesten ikke til å tro, utbrøt TV2s Endre Olav Osnes.

    – Jeg har aldri hatt en sånn før. Men jeg regnet med at den ville komme, uansett. Det er bare å være hard i hodet og tenke på den neste sjansen, sier Karlsbakk til NRK.

    I stedet smalt det i den andre enden. Fredrik Sjøvold avsluttet etter at Patrick Berg la igjen ballen med hælen. Skuddet gikk rett på Mamour Ndiaye, som likevel ikke fikk opp armene.

    Da var det gått 53 minutter av oppgjøret og Glimt ledet noe flatterende 3-1.

    Etter at vertene havnet under med Odin Bjørtufts vakre hodestøt, slo de tilbake på vakkert vis.

    – Det der er til å bli lyrisk av, faktisk. Et Glimt-lag som står høyt blir jo bare spilt av, sa TV 2-kommentator, Osnes.

    På tross av flere feite målsjanser til vertene, var Kjetil Knutsens gutter langt mer effektive.

    – Jeg har ikke sett på tall for «forventende mål», men kanskje var det uavgjortkamp? Men så var de som sinnsykt effektive, og vi var ineffektive, oppsummerte Karlsbakk.

    Andre omgang skilte seg ikke voldsomt ut fra den første. Det var mange store målsjanser til begge lag men ett av lagene slet med å omsette dem.

    Bjørtuft noterte seg for sin andre scoring for ettermiddagen, og etter flere brente sjanser fant også Kasper Høgh veien til nettmaskene. Sondre Sørli reduserte én gang for særpingene.

    Dermed ble det 5-2-seier til Glimt. I tillegg tok de tilbake tabelltoppen fra Viking.

  • Skeid rykker ned til 2. divisjon

    Den gamle fotballstorheten Skeid rykker ned til 2. divisjon.

    Det er klart etter at Oslo-laget tapte 0-5 for Stabæk hjemme på Nordre Åsen lørdag.

    Skeid ligger sist i 1. divisjon med 12 poeng, etter bare én seier på 26 kamper. De har 13 poeng opp til Raufoss på kvalifiseringsplass, og med bare fire kamper igjen av sesongen har Skeid nå ingen mulighet til å unngå nedrykk.

    Skeid rykket opp til Obosligaen før denne sesongen, anført av trener Vilde Mollestad Rislaa (bildet). Hun er den første kvinnelige hovedtreneren for et lag på nivå to i norsk fotball.

    Skeid er knyttet til strøket Torshov i Oslo. Klubben har åtte norgesmesterskap og ett seriemesterskap i fotball, de fleste på 60-tallet.

    Stabæk kjemper også for å overleve i 1. divisjon. Med dagens seier klatrer de forbi Raufoss til 13. plass og trygg grunn, men bare på grunn av bedre målforskjell.

    Laget fra Bærum har fem kamper igjen av seriespillet.

    En kvinnelig fotballtrener står på sidelinjen og ser utover en fotballbane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.