Hopp til innhold

Publikum svikter toppfotballen

Publikum svikter toppfotballen og til neste år blir det enda verre.

Fotballsupportere i Norge varmer opp igjen

Norske fotballsupportere.

Foto: Borgen, Ørn E. / SCANPIX

Tallene viser nesten 1000 færre tilskuere på årets kamper i eliteserien og en nedgang på 700 for 1. divisjon.

Ikke på fem år har det vært så få tilskuere i eliteserien som denne sesongen.

Verst nedgang hadde tabelljumbo Lyn, men det var stor tilbakegang også for Viking og Vålerenga: Selv seriemester Rosenborg hadde færre tilskuere i år enn i fjor.

Stabæk økte

Kun to lag maktet å øke tilskuertallet. Stabæk innendørs og nyopprykkede Odd

- Det skyldes i første rekke at vi har fått nye og flotte fasiliteter innendørs, samt at vi etter en noe treg start har spilt veldig god fotball, sier leder for fotball og marked i Stabæk, Einar Schultz.

VIF taper store beløp

Klubben har økt tilskuertallet med utrolige 62 prosent siden overgangen fra ute på Nadderud til inne på Fornebu.

Vålerenga har tapt store beløp som følge av tilskuersvikten. Oslo-klubben har en nedgang på over ti prosent.

- I kroner og øre betyr det et tap i forhold til budsjettet på 3,8 millioner kroner, sier adm. dir. i Vålerenga, Pål Breen.

For mange kamper

Flere lag i eliteserien er en av grunnene:

- Flere lag og flere uinteressante kamper har også bidratt til færre tilskuere i tillegg til at vi sportslig sett ikke har levert det vi hadde håpet på, sier Breen videre.

Neste år vil det garantert bli ytterligere nedgang. I hovedsak på grunn av Fredrikstads nedrykk. Østfold-klubben trakk over 10.000 tilskuere i snitt til tross for all motgang.

Liten kapasitet

Neste år kommer tre lag opp med beskjeden stadionkapasitet. Nyopprykkede Haugesund og Hønefoss, samt kvalifiseringslagene Kongsvinger og Sarpsborg har kun plass til mellom 2500 til 3500 tilskuere.

Nedgangen vil dermed bare fortsette neste år, med ytterligere færre på eliteserie-tribunene, mens økningen i 1. divisjon vil bli betydelig.

Gjennomsnittet i 1. Divisjon i 2008 var 1 988, mens snittet i 2009 var 1 291.

Tilskuertall eliteserien

 

Plass

2008

2009

Nedgang

Merknad

RBK

1

18957

17652

1305

 

Brann

5

16955

15907

1048

 

Viking

10

15377

13071

2306

 

Vålerenga

7

12700

10788

1912

 

Fredrikstad

14

11530

10315

1215

 

Aalesund

13

10363

10212

151

 

Stabæk

3

5833

9472

+3639

 

Start

9

11141

8285

2856

2007

Molde

2

8203

7963

238

 

LSK

11

8788

7601

1187

 

Odd

4

5795

7371

+1576

2007

Sandefjord

8

6098

5771

327

2007

Strømsgodset

12

5915

5355

560

 

Tromsø

6

5282

5176

106

 

Bodø/Glimt

15

5563

4287

1276

 

Tilskuertall 1. divisjon

 

Plass

2008

2009

Endring

Merknad

Haugesund

1

1963

2966

+1003

 

Hønefoss

2

840

840

+1840

 

Kongsvinger

3

984

1936

+952

 

Sarpsborg 08

4

875

1162

+287

 

Snitt

 

1988

1291

697

 



Fotball

  • The Guardian: United-beilere høyner budene

    Både sir Jim Ratcliffe og sjeik Jassim Bin Hamad Al Thani skal ha høynet budene sine i håp om å ta over Manchester United. Det melder den engelske storavisa The Guardian.

    Foreløpig er det de to partenes bud som er kjent, men budene ganske så ulike. Mens Al Thani visstnok ønsker seg hele kaka av klubben, skal det være aktuelt med 69 prosent av klubben for Ratcliffes del.

    69 prosent er eierandelen til Glazer-familien.

    Fristen for å legge inn nytt bud var 22.00 onsdag kveld.

    Ineos chairman Jim Ratcliffe is pictured at Old Trafford
    Foto: PHIL NOBLE / Reuters
  • Reiten matchvinner i knallsterk borteseier mot Lyon

    Guro Reiten sikret et meget godt og sterkt utgangspunkt mot Lyon i Mesterligaen da hun sørget for at Chelsea vant 1-0 i Lyon.

    Med det har blåtrøyene gode muligheter til å ta seg til semifinalen i turneringen.

    – Det var kjempeartig. Vi fikk en tøff trekning i Lyon, og de var vunnet Mesterligaen mange ganger før - senest i fjor. Det var ingen lett oppgave, og vi måtte forsvare oss bra. Vi tok vare på muligheten, og 1-0 er vi veldig fornøyd med, sier Reiten til NRK.

    Reiten satte ballen i nettmaskene like før halvtimen var spilt. Det skjedde på vakkert vis da hun curlet ballen i lengste hjørne med feil fot.

    – Jeg så alle spillerne ble dratt mot høyre, mens jeg var ute til venstre. Jeg ropte så høyt jeg klarte, og fikk pasningen. Jeg måtte bare prøve å curle den i venstre. Jeg så ikke ballen gå inn, men jeg hørte det da folk jublet, forteller Chelsea-profilen.

    Ada Hegerberg var på sin side endelig tilbake i troppen igjen etter et langt skadeopphold, men hun ble værende på benken hele kampen.

    Maren Mjelde kom inn på tampen av kampen og fikk i overkant av fem minutter på banen.

    Returoppgjøret spilles i London om åtte dager.

    Chelsea
    Foto: OLIVIER CHASSIGNOLE / AFP
  • Norsk drømmestart i G19-kvalifiseringen til EM

    Det norske G19-landslaget i fotball slo Romania 4-0 i åpningskampen i EM-kvalifiseringen i Frankrike.

    Isak Hansen-Aarøen, Erik Flataker og Andreas Rædergård Schjelderup (25) scoret målene før pause, mens innbytter Magnus Riisnæs fastsatte resultatet til 4-0 i det siste spilleminutt.

    Norge som ledes av Louis Pinenta møter Frankrike lørdag og Nord-Irland tirsdag. Det er kun gruppevinneren som går til EM-sluttspillet på Malta i juli. (NTB)

    Andreas Schjelderup
    Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix / NTB
  • Barcelona og Graham Hansen slapp med skrekken i Roma

    Barcelona og Caroline Graham Hansen gikk seirende ut av mesterligaoppgjøret mot Emilie Haavis Roma på Stadio Olimpico, da de vant 1-0 i Italia.

    Det skjedde foran 39.454 tilskuere, noe som er rekord for en kvinnekamp i Italia.

    Det var Salma Pralluelo som sendte gjestene fra Catalonia i ledelsen etter en drøy halvtime spilt, etter et vakkert skudd i lengste hjørne.

    Det ble altså ikke flere scoringer, men både Barcelona og Roma hadde sine sjanser. Blant annet Haavi hadde en kjempesjanse for Roma, men keeper Sandra Paños hang med på notene.

    På overtid var Roma svært nære på å utligne mot Barca, men en sterk redning fra Paños sørget for at det endte med 1-0 for Graham Hansen og co.

    Ingrid Syrstad Engen startet på benken for Barcelona, men kom innpå med drøye ti minutter igjen på klokka.

    Italy Women's Soccer
    Foto: Alfredo Falcone / AP
  • De Bruyne utnevnt til Belgias nye kaptein

    Manchester City-stjernen Kevin de Bruyne har blitt utnevnt til Belgias kaptein etter Eden Hazard som trakk seg fra landslaget etter VM.

    Det belgiske fotballforbundet (RBFA) uttalte tirsdag at De Bruyne skal debutere som kaptein under fredagens EM-kvalifiseringskamp i Sverige.

    Real Madrid-keeper Thibaut Courtois og Inter-spiss Romelu Lukaku er lagets nye visekapteinene under deres nye tyske trener Domenico Tedesco.

    – Det er et stolt øyeblikk å bli kaptein for landet vårt. Jeg har spilt på landslaget lenge. Det er en stor ære for meg, og jeg håper jeg kan fylle rollen godt, sa De Bruyne. (NTB)

    FIFA World Cup Qatar 2022 - Group F - Croatia v Belgium
    Foto: BERNADETT SZABO / Reuters
Champions League - Round of 16 - Second Leg - Chelsea v Borussia Dortmund