Hopp til innhold

På besøk hos sin neste klubb?

Jan Jönsson skal til Lerkendal - men i kveld bare på besøk.

Stabæks trener Jan Jönsson
Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIX

For Stabæk-treneren har i lang tid vært "linket" til Rosenborg fra neste sesong. Nå skal han lede laget sitt mot det som kanskje kan bli hans neste arbeidsgiver.

Uten tap

Det blir ingen lett oppgave, for Rosenborg har ennå ikke tapt i årets serie. Med seier kan de også gå forbi både Tromsø og Aalesund og ta topplassen på tabellen.

Stabæk på sin side sliter, og har legt seg til rette faretruende nær nedrykkstreken når nesten et tredel av sesongen er over. Det tidligere så scoringsglade laget har heller ikke scoret i fem av de seks siste kamper, så oppgaven på Lerkendal blir vanskelig.

TIL topps?

Onsdagens runde inneholder også en klassiker i Bergen, der Brann møter Tromsø. Brann har tatt seg sammen i de siste kampene etter en rufsete sesongstart, men får tøff motstand mot et TIL-lag som tar tabelltoppen med poeng i Bergen.

Seks kamper går i kveld, og du kan følge dem alle spark for spark her på NRKsport.no. Alle kampene begynner klokka 19.00.

Start - Lillestrøm og Molde - Aalesund spilles torsdag - sistnevnte sendes på NRK2 kl 20.00.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Viking-kaptein Zlatko Tripic reiste ikke med troppen til Tromsø – venter barn

    Serieleder Viking kan se ut til å måtte klare seg uten Zlatko Tripic i den viktige kampen mot Tromsø, melder Stavanger Aftenblad.

    32 år gamle Tripic var nemlig ikke til stede da laget møttes lørdag formiddag og startet på reisen mot Tromsø, opplyser Viking-trener Morten Jensen til Aftenbladet.

    Avisen skriver at konas termin er i neste uke.

    – Vi er jo obs på at den kampen kommer når den gjør. Men vi får ta en vurdering når det nærmer seg, jeg tenker ikke på det akkurat nå. Fødsel har førsteprioritet. Så får vi se hvilke alternativer og muligheter som finnes hvis det skulle skje tett på hverandre, sa Tripic til Aftenbladet sist uke.

    Tripic og kona Anette Hovland har fra før sønnen Luka (2).

    Kampstart mot Tromsø er søndag klokken 14.30.

    (NTB)

    Tripic
    Foto: Fredrik Hagen
  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion