Hopp til innhold

Henning Hauger: Jeg skal ringe «Moa»

Etter uker med frustrasjon får Henning Hauger endelig oppfylt proffdrømmen i «Moa»s klubb Hannover. Nå er forholdet til Stabæk reparert, ifølge Hauger.

Henning Hauger

Henning Hauger sier han forstår at Stabæk vil tjene penger på salget, men synes prosessen tundt salget har tatt for lang tid.

Foto: Andersen, Aleksander / Scanpix

- Jeg synes prosessen har vært lang, sier Henning Hauger til NRK.no kort tid etter at han ble klar for tyske Hannover .

Forhandlingene mellom klubbene har pågått i flere uker fordi Stabæk, som sliter økonomisk, ville tjene mest mulig på salget av 25-åringen. Det har vært frustrerende å vente for Hauger som aldri har lagt skjul på at han vil dra.

– Jeg har hatt et inderlig og sterkt ønske om å bli Hannover-spiller, og har hele tiden følt at dette er min store sjanse til å spille i en av verdens største ligaer. Siden Stabæk alltid har sagt at de aldri vil hindre meg i å gå til en storklubb, synes jeg det ble litt uheldig, sier Hauger.

Hannover gikk selv ut for kort tid siden og sa at forhandlingene med Hauger selv gikk bra, men at de ikke kom videre i forhandlingene med klubben .

Vil tilbake til Stabæk

Nå som overgangen er i boks og Hauger ble solgt for 3,5 millioner kroner, ifølge VG, hevder Hauger at forholdet til klubben er bra igjen.

- Jeg reiser fra Stabæk med et godt forhold til klubben, og håper å komme tilbake en gang, sier han og understreker at han alltid har ønsket at Stabæk tjener på salget.

- Det har vært viktig for meg at Stabæk sitter igjen med litt penger for meg når jeg forlater klubben, sier Hauger, som nå blir klubbkamerat med Mohammed «Moa» Abdellaoue.

– Jeg snakket med «Moa» om Hannover på forrige landslagssamling, sier Hauger og legger til:

– Jeg skal ringe ham igjen nå.

Vanskelig å kjøpe spillere

Økonomisk er salget av Henning Hauger bra for Stabæk, men sportslig kan det være starten på en tung periode. Pontus Farnerud har nemlig ikke skrevet ny kontrakt med klubben, og kan bli det neste sportslige tapet for Stabæk.

– Vi har ikke råd til de store spillerkjøpene, men det finnes flere måter å hente spillere på sier, Stabæk-trener Jørgen Lennartson.

En mulighet er å hente såkalte Bosman-spillere som kan gå gratis til klubber fordi kontrakten med klubben de er i har gått ut. En annen mulighet er å bruke spillere klubben selv har rekruttert - slik de gjorde med Henning Hauger i sin tid.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Bunnsolide Arsenal tok tilbake tabelltoppen – slo byrival uten Ødegaard

    Lørdag kveld fikk Fulham besøk av serieleder og byrival Arsenal.

    I London-derbyet var det Arsenal som var sterkest. Leandro Trossard sørget for kampens eneste mål etter timen spilt.

    Belgierens avgjørende scoring kom etter et hjørnespark.

    Arsenal fortsetter å være bunnsolide defensivt. Så langt i Premier League-sesongen har de kun sluppet inn tre mål på åtte kamper.

    Seieren sendte London-klubben tilbake på toppen av tabellen i den engelske toppdivisjonen.

    De ligger tre poeng foran Manchester City, som gikk forbi Arsenal etter 2-0-seieren over Everton tidligere lørdag.

    Martin Ødegaard var ikke med for serielederne. Han er ute i en god stund fremover grunnet en leddbåndsskade han pådro seg mot West Ham.

    Arsenal-trener Mikel Arteta har tidligere uttalt at Ødegaard kan være uaktuell til etter den kommende landslagspausen i november.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Andrew Boyers / Reuters / NTB
  • Fotball: Tap for nedrykkstruede Raufoss

    Raufoss tapte lørdag 4-0 mot Egersund borte.

    Fire kamper før sesongslutt ligger klubben på en faretruende fjortendeplass i førstedivisjon.

    I sine tre siste kamper i 1. divisjon møter Raufoss, allerede nedrykksklare Skeid, Mjøndalen som ligger på plassen under og Moss som ligger noe høyere på tabellen.

  • Ny Rosenborg-nedtur – mistet seieren på overtid

    Rosenborg har slitt den siste tiden, men borte mot Bryne så de lenge ut til å få med seg en svært etterlengtet opptur.

    Slovakiske David Duris sendte bortelaget i ledelsen etter halvtimen spilt, men etter hvilen var landsmann Tomas Nemcik uheldig da han satte ballen i eget mål.

    Fem minutter før slutt dukket Rosenborgs høyrekant opp igjen. Duris hamret inn ledermålet, men gleden ble kortvarig.

    På overtid smalt det i andre enden. Duarte Moreira sørget for at det endte 2-2 på Jæren.

    Rosenborg har nå gått fire eliteseriekamper på rad uten å vinne. Den forrige seieren i serien kom mot Haugesund tilbake i september.

    Det har gjort at Rosenborg har havnet i ingenmannsland på tabellen. De ligger på en 5.-plass, men har nå sju poeng opp til Tromsø på plassen over.

    For Bryne kan poenget vise seg å bli gull verdt. De er fortsatt i nedrykksstriden.

    Etter 25 kamper ligger Bryne på 14.-plass, fire poeng foran Strømsgodset som ligger på direkte nedrykk.

  • Kjempemiss av toppscoreren: – Nesten ikke til å tro

    Bodø/Glimt jakter et nytt seriemesterskap i Eliteserien, men var oppe mot en skummel motstander borte mot Sarpsborg 08, lørdag ettermiddag.

    Daniel Karlsbakk har 16 mål i serien denne sesongen, men fra én meters hold klarte han likevel ikke å omsette avslutning fra Mohanad Jeahze til mål.

    – Det er nesten ikke til å tro, utbrøt TV2s Endre Olav Osnes.

    – Jeg har aldri hatt en sånn før. Men jeg regnet med at den ville komme, uansett. Det er bare å være hard i hodet og tenke på den neste sjansen, sier Karlsbakk til NRK.

    I stedet smalt det i den andre enden. Fredrik Sjøvold avsluttet etter at Patrick Berg la igjen ballen med hælen. Skuddet gikk rett på Mamour Ndiaye, som likevel ikke fikk opp armene.

    Da var det gått 53 minutter av oppgjøret og Glimt ledet noe flatterende 3-1.

    Etter at vertene havnet under med Odin Bjørtufts vakre hodestøt, slo de tilbake på vakkert vis.

    – Det der er til å bli lyrisk av, faktisk. Et Glimt-lag som står høyt blir jo bare spilt av, sa TV 2-kommentator, Osnes.

    På tross av flere feite målsjanser til vertene, var Kjetil Knutsens gutter langt mer effektive.

    – Jeg har ikke sett på tall for «forventende mål», men kanskje var det uavgjortkamp? Men så var de som sinnsykt effektive, og vi var ineffektive, oppsummerte Karlsbakk.

    Andre omgang skilte seg ikke voldsomt ut fra den første. Det var mange store målsjanser til begge lag men ett av lagene slet med å omsette dem.

    Bjørtuft noterte seg for sin andre scoring for ettermiddagen, og etter flere brente sjanser fant også Kasper Høgh veien til nettmaskene. Sondre Sørli reduserte én gang for særpingene.

    Dermed ble det 5-2-seier til Glimt. I tillegg tok de tilbake tabelltoppen fra Viking.

  • Skeid rykker ned til 2. divisjon

    Den gamle fotballstorheten Skeid rykker ned til 2. divisjon.

    Det er klart etter at Oslo-laget tapte 0-5 for Stabæk hjemme på Nordre Åsen lørdag.

    Skeid ligger sist i 1. divisjon med 12 poeng, etter bare én seier på 26 kamper. De har 13 poeng opp til Raufoss på kvalifiseringsplass, og med bare fire kamper igjen av sesongen har Skeid nå ingen mulighet til å unngå nedrykk.

    Skeid rykket opp til Obosligaen før denne sesongen, anført av trener Vilde Mollestad Rislaa (bildet). Hun er den første kvinnelige hovedtreneren for et lag på nivå to i norsk fotball.

    Skeid er knyttet til strøket Torshov i Oslo. Klubben har åtte norgesmesterskap og ett seriemesterskap i fotball, de fleste på 60-tallet.

    Stabæk kjemper også for å overleve i 1. divisjon. Med dagens seier klatrer de forbi Raufoss til 13. plass og trygg grunn, men bare på grunn av bedre målforskjell.

    Laget fra Bærum har fem kamper igjen av seriespillet.

    En kvinnelig fotballtrener står på sidelinjen og ser utover en fotballbane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.