Hopp til innhold

Arsenal-supporter: – Han kunne spart seg for dette

Fabregas trikset, showet og kysset klubblogoen da han ble presentert som Barcelona-spiller foran rundt 30.000 ekstatiske fans mandag.

Video Fabregas presentert som Barcelona-spiller

SE VIDEO: Fabregas presentert som Barcelona-spiller

Cesc Fabregas

Cesc Fabregas kysser Barcelonas klubblogo. Fabregas ble introdusert som Barcelona-spiller mandag formiddag etter åtte år i Arsenal.

Foto: LLUIS GENE / Afp
Cesc Fabregas

Cesc Fabregas lekte seg litt med ballen - til stor glede for de tusenvis av tilskuerne som hadde møtt opp.

Foto: LLUIS GENE / Afp
Cesc Fabregas

Cesc Fabregas var tydelig fornøyd da han ble presentert som Barcelona-spiller mandag.

Foto: LLUIS GENE / Afp

– Dette er en veldig lykkelig dag for meg. Det tror jeg dere kan se på ansiktet mitt. Jeg har vært noen vanskelige uker og måneder med usikkerhet, sier Fabregas.

Midtbanespilleren gjennomgikk en medisinsk undersøkelse og underskrev en femårskontrakt med klubben mandag.

Deretter bar det ut på gressteppet på Camp Nou.

Fabregas poserte for fotografene, vinket til tilskuerne og så generelt ut som havnebyens lykkeligste mann i sin nye trøye nummer fire.

– Jeg vet jeg skuffet mange av dere da jeg dro, men jeg er tilbake for mitt livs utfordring. Jeg håper å etterlate gode minner, sa Fabregas til folkehavet.

– Flaut

Foran det store pressekorpset på Camp Nou kysset 24-åringen, som har tilbrakt de siste åtte årene i Arsenal, Barcelonas klubblogo på den blå- og rødstripete drakten. Det liker den norske Arsenal-fansen dårlig.

– Det var nesten litt flaut å se på. Det var respektløst og jeg synes han kunne spart seg for det, sier Bård Heggseth som har vært redaktør for Arsenals supporterblad i Norge i ti år.

Heggseth fulgte presentasjonen av Fabregas fra Norge mandag ettermiddag.

– Selv om alle visste at denne dagen måtte komme er det litt trist. Det er et stort tap for Arsenal, men det går an å erstatte Fabregas også, sier Arsenal-redaktøren som mener manager Arsene Wenger nå må hente en stjernespiller til klubben.

– Wenger må nå kjøpe et navn som skaper entusiasme, både rundt klubben og seg selv. Mitt inntrykk er at også den engelske fansen ønsker dette. Etter Fabregas-salget bør vi i hvert fall ha penger til å handle for.

Dyr herremann

Ifølge engelske medier var prisen på Fabregas satt til rundt 280 millioner kroner. Den spanske sportsavisen Marca melder om en pris som er 35 millioner kroner høyere.

Fabregas har lenge vært sterkt ønsket i Barcelona. 24-åringen har ikke lagt skjul på at han ville tilbake til moderklubben.

– Jeg har ventet mange dager, måneder og år på dette øyeblikket. Jeg kommer hjem etter åtte år, sier Fabregas.

Fabregas spilte for Barcelona fra han var 13 til han var 16, før han forlot det katalanske laget til fordel for Arsenal.

Nå venter hard konkurranse om en plass i førsteelleveren i Barcelona. Klubben har allerede spillere som Xavi og Andrés Iniesta på midtbanen.

– Mentalt føler jeg meg klar for alt. Jeg valgte den vanskeligste veien, men det er den veien som kan gi mest glede, sa Fabregas til pressen etter introduksjonen på Barcelonas giganthjemmebane.

Åtteårig æra over

Signeringen betyr at en æra over for Arsenal. Den tidligere kapteinen scoret 57 mål på 303 kamper for London-laget, og rakk også å bli tidenes yngste Arsenal-målscorer.

Han spilte åtte år under Arsène Wenger, og rakk å få med seg én ligatittel og én FA-cuptittel. I samme tidsrom har Barcelona tatt 13 titler.

– Wenger er en spesiell person, han er som en andre far for meg. Han ga meg alt. Jeg kan aldri takke ham nok, sier Fabregas.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Viking-kaptein Zlatko Tripic reiste ikke med troppen til Tromsø – venter barn

    Serieleder Viking kan se ut til å måtte klare seg uten Zlatko Tripic i den viktige kampen mot Tromsø, melder Stavanger Aftenblad.

    32 år gamle Tripic var nemlig ikke til stede da laget møttes lørdag formiddag og startet på reisen mot Tromsø, opplyser Viking-trener Morten Jensen til Aftenbladet.

    Avisen skriver at konas termin er i neste uke.

    – Vi er jo obs på at den kampen kommer når den gjør. Men vi får ta en vurdering når det nærmer seg, jeg tenker ikke på det akkurat nå. Fødsel har førsteprioritet. Så får vi se hvilke alternativer og muligheter som finnes hvis det skulle skje tett på hverandre, sa Tripic til Aftenbladet sist uke.

    Tripic og kona Anette Hovland har fra før sønnen Luka (2).

    Kampstart mot Tromsø er søndag klokken 14.30.

    (NTB)

    Tripic
    Foto: Fredrik Hagen
  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion