Hopp til innhold

20 år siden "Drillos"-festen begynte

I dag er det 20 år siden en ny æra i norsk fotball begynte, i da Egil Olsen ledet Norge i sin første landskamp.

Video Norge - Kamerun 1990

Se målene da Norge slo Kamerun 6-1.

"Drillo-æraen" i norsk fotball startet 31. oktober 1990, da Norge møtte Kamerun på Bislett.

Se flere høydepunkter med Drillos lenger nede i artikkelen.

Norge hadde fått en dårlig start på kvalfiseringen til EM i 1990, og etter 0-0 hjemme mot Ungarn trakk landslagssjef Ingvar Stadheim seg.

Egil Olsen var da trener for det norske OL-landslaget, og ble hentet inn som en midlertidig løsning som skulle lede A-landslaget i de tre kampene som sto igjen høsten 1990.

Møtte VM-helter

Roger Milla

Roger Milla hadde ledet Kamerun til kvartfinale i VM i sommeren 1990.

Foto: STAFF / Afp

Første oppgave var privatlandskampen på Bislett mot Kamerun.

Skriv din hyllest til Egil Olsen nederst i artikkelen!

Det afrikanske landet hadde sommeren 1990 imponert stort da det spilte seg frem til kvartfinalen i fotball-VM med 38 år gamle Roger Milla i spissen.

Selv om Kamerun ikke stilte med VM-laget mot Norge, var det mange som fryktet møtet med de kamerunske løvene.

Kjørte over Kamerun

Allerede fra de første minuttene var det klart at Egil Olsen hadde tilført det norske laget noe nytt, og etter et kvarter gjorde Rune Bratseth 1-0.

Jan Åge Fjørtoft

Jan Åge Fjørtoft scorer et av sine to mål mot Kamerun.

Foto: NRK

Norge ledet 3-0 til pause, og det norske laget ga seg ikke før det sto 6-0.

Tre minutter før slutt fikk Kamerun sitt trøstemål på sin eneste sjanse i kampen.

Selvsikker "Drillo"

Etter kampen fikk det norske TV-publikum for første gang oppleve den urokkelige troen Egil Olsen hadde på sin egen taktikk.

- Egentlig er jeg ikke veldig overrasket. Det var noe sånt jeg hadde håpet på, at vi skulle løpe Kamerun i senk, og det gjorde vi, sa han til NRKs Knut Th. Gleditsch.

Video: Se intervjuet med "Drillo" fra 1990

Artikkelen fortsetter under videoen

Video Nøktern Egil Olsen etter seier i første kamp som landslagstrener

Nøktern Egil Olsen etter målfest i første kamp som landslagstrener.

Selv var Egil Olsen allerede sikker på at hans landslag skulle ta større skalper enn Kamerun.

- Det var sånn drive i laget i forkant i dag at det eneste som var synd var at det ikke var Vest-Tyskland eller Italia som sto på den andre siden, sa "Drillo"

På spørsmål om seieren var et vendepunkt for norsk landslagsfotball, svarte han: - Jeg håper det.

Store øyeblikk

Seieren over Kamerun skulle vise seg å bli den første i en rekke av store norske fotballøyeblikk.

Etterhvert skulle triumfene komme på rekke og rad, med to VM-sluttspill som høydepunkttene i "Drillos" første periode som landslagsgtrener.

Under kan du gjenoppleve ett par av de store øyeblikkene, 2-0-seieren over England og storseieren over Sveits i kvalifiseringen til 1998-VM.

Norge - England 2-0

Video Norge - England 93

Se høydepunkter fra Norge - England i 1993.

Norge - Sveits 5-0

Video Norge - Sveits 1997

Se høydepunkter fra VM-kvalifiseringskampen Norge - Sveits i 1997.

Skriv din hyllest til "Drillo" her

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
  • Kypriotisk fotballtopp skutt og drept – dramatisk redningsaksjon

    Fotballtoppen Stavros Demosthenous (49) er død etter å ha blitt skutt utenfor sitt eget hjem i den kypriotiske byen Limassol fredag.

    Den 49 år gamle forretningsmannen var styreformann i 2.-divisjonsklubben Karmiotissa på Kypros og en kjent skikkelse i fotballmiljøet på middelhavsøya.

    Etter at han ble skutt av ukjente gjerningsmenn, tok sønnen med seg faren i bilen for å kjøre ham til sykehuset.

    På vei dit krasjet sønnen på motorveien og måtte få hjelp til å frakte faren videre til sykehuset. Der ble han erklært død av legene ved ankomst.

    Karmiotissa var i den øverste divisjonen i kypriotisk fotball sist sesong, men rykket ned til nest øverste nivå foran denne sesongen.

    Tidligere var den avdøde fotballederen sjef for toppklubben Aris Limassol. (NTB)

    en hvit varebil på en vei
    Foto: Petros Karadjias / AP / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion