Hopp til innhold

Forlot foreldrene som 15-åring – nå er hun verdensmester

RISLØKKA (NRK): Uten kontakt med foreldrene var det vanskelig for Solfrid Koanda (23) å drive med en idrett.

Solfrid Koanda

VM-GULL: Solfrid Koanda tok gull i sitt første VM i vektløfting.

Foto: PRIVAT

– Det har vært grunnen til at jeg ikke har drevet med idrett før nå, sier Solfrid Koanda til NRK.

Men på under to år i idretten har hun blitt verdensmester i støt. På torsdag ga støtet på 141 kilo ny norgesrekord og gull under VM i Usbekistan.

– Det er helt utrolig. Jeg er så målløs og oppløst i tårer, sa Koanda til NRK etter at gullet var i boks.

– Det hun viser mentalt når det gjelder som mest er så utrolig bra. Dette her er oppsiktvektende og vil bli lagt merke til, sa president i vektløfterforbundet Stian Grimseth til NRK etter bragden.

Solfrid Koanda

Solfrid Koanda kunne feire sammen med trener Zygmunt Smalcerz (t.v.) og president i vektløfterforbundet Stian Grimseth.

Foto: Reka FOLDES

Grimstadsjenta vant også EM-bronse i samme øvelse i april, og har hatt en enorm utvikling det siste året. I hennes første verdensmesterskap tok hun bronse sammenlagt i støt og rykk.

– Det er helt surrealistisk å tenke på at jeg skulle få til noe sånn. Jeg klarer egentlig ikke å sette ord på det, fortalte hun.

For livet har ikke bare vært medaljer og tunge løft.

TUNGE LØFT: Solfrid Koanda

TUNGE LØFT: Solfrid Koanda har på kort tid kjempet seg til verdenstoppen i vektløfting.

Foto: Lokman Ghorbani / NRK

Mistet kontakten med foreldrene

Koanda ble født i Finland og har en finsk mor og en far fra Elfenbenskysten. Hun dro fra Finland til Norge som niåring.

Sammen med foreldrene flyttet de til Grimstad, men da Koanda var 15 år ble fosterhjem den nye hverdagen.

Da var forholdene mer til rette for å drive med noe ved siden av skolen. Hun begynte på crossfit

– Oppveksten og hjemsituasjonen har ikke alltid vært optimal, men så lenge en tror på det du gjør og har lyst til å bli god til noe, så skal ikke bakgrunnen du har være en begrensning, forteller 23-åringen.

Solfrid Koanda som toåring

Solfrid Koanda som toåring.

Foto: Privat

Å starte på crossfit bød også på utfordringer. Tidligere har hun vært åpen om at hun slet med selvbildet på grunn av sin muskuløse kropp.

Da grimstadsjenta var 18 år flyttet hun ut av fosterhjemmet. Det beste var å stå på egne ben.

Når hun nå ser tilbake på ungdomstiden, er det ikke alt Koanda klarer å svare på. Likevel forsøker hun å se på det positivt.

– Noen ganger kan det virke som et ekstra drivstoff, det har det vært for meg i hvert fall. Jeg er glad for det jeg har opplevd og glad for den jeg er nå, for det gjør at jeg står her og har de verdiene jeg har, og det er jeg veldig fornøyd med.

Solfrid Koanda

POSITIV: Til tross for en vanskelig barndom tar Koanda med seg det positive.

Foto: Privat

Takker samboeren

– Hun foretrakk å drive med crossfit. Jeg sa til henne at hvis hun trente enda mer vektløfting, ville hun være i verdenstoppen.

Det er det landslagstrener Zygmunt Smalcerz (80) som sier. Han møtte Koanda en januardag i 2020. Da begynte sørlendingen endelig å satse fullt på en idrett.

Vektløfteren fra Grimstad er takknemlig for den tilliten hun har fått fra Smalcerz og president i Norges Vekløfterforbund, Stian Grimseth.

Solfrid Koanda

GLEDE: Vektløfting har blitt en glede i hverdagen for 23-åringen.

Foto: Lokman Ghorbani / NRK

Men den viktigste støttespilleren har vært samboer Damian Zielinski

– Spesielt det siste halvåret har vi nesten ikke hatt noe tid sammen. Jeg har ikke tatt del i hverken bursdager eller familieselskaper.

– Likevel står han der og heier på meg og sier han er glad i meg. Det betyr utrolig mye.

Solfrid Koanda

Solfrid Koanda og samboer Damian Zielinski.

Foto: privat

Landslagstrener Smalcerz har ikke grenser på hvor god den ferske vektløfteren kan bli.

– Hvis Solfrid har riktig folk rundt seg, vil hun ta gullmedalje i neste OL, det er jeg sikker på, sier han.

Og med resultatet hun leverte i sitt første VM er det vanskelig å tvile på det den polske treneren sier.

Koanda selv er klar på at bakgrunnen man har hatt tidligere ikke skal være en hindring for hva man kan få til:

– Det å ikke ha foreldrene mine rundt meg, det er ikke noe som stopper det jeg gjør i dag.

Siste nytt

  • Historisk Ohtani-show sendte Dodgers til World Series

    Shohei Ohtani sto for en uhørt prestasjon med ti strikeouts og tre homeruns da Los Angeles Dodgers slo Milwaukee Brewers 5-1 og tok seg til World Series

    Japanske Ohtani er uten sidestykke i baseball som en av veldig få i historien som både utmerker seg som kaster og slagmann, og Ohtani nektet Brewers poeng i de seks omgangene han fullførte, med ti strikeouts.

    Dodgers vant semifinalen i fire strake kamper og kan bli første lag som forsvarer Major League Baseball-tittelen siden New York Yankees vant sin tredje strake for 25 år siden..

    en baseballspiller i blå uniform
    Foto: Ashley Landis / AP / NTB
  • Brandsegg-Nygård vant norsk duell i NHL – ble utvist i seieren mot Lillebergs Lightning

    Michael Brandsegg-Nygård fikk sin første NHL-utvisning i seieren mot Emil Lilleberg og Tampa Bay Lightning. Detroit Red Wings har nå vunnet fire strake kamper.

    20-åringen måtte ta seg en tominutterspause etter å ha holdt igjen Lightnings Brayden Point tidlig i den andre perioden.

    Brandsegg-Nygård, som ble draftet til NHL før årets sesong, spilte 13 minutter og 36 sekunder. Lilleberg, som allerede har flere års erfaring i den amerikanske toppligaen, fikk 11 minutter og 49 sekunder på isen.

    Seieren er Red Wings' fjerde for sesongen. Lightning har derimot bare vunnet én kamp så langt denne sesongen.

    Hockeyspillere på isen
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal