Hopp til innhold

Fifa har solgt over en million VM-billetter

Fotballfans fra 212 nasjoner har hittil snappet opp en million av billettene til kampene under neste års VM i Nord-Amerika.

Ikke uventet er det supportere fra vertslandene USA, Canada og Mexico som har kjøpt flesteparten av billettene, opplyser Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) torsdag.

Forsalget startet i midten av september. Da kunne man melde seg på et lotteri i jakten på en VM-billett, og deretter kunne man få tilgang.

Billettene selges etappevis fram mot finalen 19. juli. Årsaken er at Fifa forventer høy etterspørsel. Neste billettfase starter 27. oktober.

Torsdag melder Fifa at over en million av billettene er solgt. Supportere fra 212 land og territorier står for det, skriver forbundet.

Bak vertslandene er England det landet som har flest billettkjøpere. Deretter er det Tyskland, Brasil, Spania, Colombia, Argentina og Frankrike.

Norge kan langt på vei sikre sin plass i VM med seier over Estland på Ullevaal stadion om en måned.

Dersom du ønsker å se Norge i mesterskapet neste år, kan det fort bli dyrt.

(NTB/NRK)

Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard

Drømmer du om å se Norge i VM? Det kan koste deg skjorta

Dynamiske priser, billett-trekninger og tre vertsnasjoner. Du må være villig til å åpne lommeboka hvis du planlegger turen til Nord-Amerika neste år.

Siste nytt

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal