Hopp til innhold

EM-tropp med sju debutantar

Sju meisterskapsdebutantar får plass i Norges tropp til handball-EM i Slovenia. Ein av dei er Thale Rushfeldt Deila, dotter til fotballrenar Ronny Deila.

Mange av verdsmeistrane frå i fjor er borte av ulkike grunnar: Kari Brattset Dale, Sanna Solberg-Isaksen, Camilla Herrem og Veronica Kristiansen. Dei har til saman rundt 700 landskampar bak seg.

Veteranen Nora Mørk er også usikker. på grunn av lårskaden sin Men ho er så viktig for laget at landslagssjef Thori Hergeirsson vil halde døra open for henne heilt fram til meisterskapsstart.

– Ho jobbar mot klokka for å bli bra, og er på rett veg, sa Hergeirsson.

Desse 19 er tekne ut i troppen..

Målvakter:

Silje Solberg Østhassel, Györ

Katrine Lunde, Vipers

Marie Skurtveit Davidsen, Bucuresti

Bakspelarar:

Stine Bredal Oftedal, Györ

Henny Reistad, Esbjerg

Emilie Hegh Arntzen, Bucuresti

Kristine Breistøl, Esbjerg

Thale Rushfeldt Deila, Molde

Ragnhild Valle Dahl, Vipers

Nora Mørk, Esbjerg

Stine Skogrand, Ikast

Kristina Sirum Novak, Sola

Linjespelarar:

Vilde Mortensen Ingstad, Esbjerg

Maren Nyland Aardahl, Odense

Ane Cecilie Høgseth, Storhamar

Kant:

Malin Larsen Aune, Bucuresti

Emilie Margrethe Hovden, Viborg

Sunniva Amalie Næs Andersen, Vipers

Anniken Wollik, Romerike

Ein 20. spelar blir teken ut seinare.

Norge opnar mot Kroatia i Ljubljana 4. november. Deretter ventar Sveits og Ungarn.

Norge er tittelforsvarar.

Thale Rudhfeldt Deila
Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Siste nytt

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal