Hopp til innhold

Selnæs hylles av Lagerbäck etter drømmetreffet

ULLEVAAL (NRK): Et drømmetreff av Ole Kristian Selnæs sikret Norge den viktige seieren de trengte mot Slovenia.

Laster innhold, vennligst vent..

– Det var veldig deilig, sier Selnæs selv om scoringen til NRK.

– Ballen traff nok en motspiller, men det er tre poeng som er viktig, kommenterer han.

På pressekonferansen etter kampen roste Lars Lagerbäck innsatsen til lørdagens matchvinner.

– Det var en fantastisk volley. Han var en av våre beste i dag. Det føles som han har tatt ytterligere steg, mener han.

Men et litt tregt Norge skapte lite mot forsvarssterke Slovenia i første omgang. Omgangen ebbet mot slutt da Ole Kristian Selnæs bestemte seg for at nok var nok.

På Norges første egentlige sjanse fikk han drømmetreff fra rundt 16 meter og satte ballen vakkert i mål – like før dommeren blåste til pause.

– Kirurgisk presisjon, utbrøt NRKs radiokommentator Olav Traaen.

– De reiser seg på Ullevaal. Endelig er Ullevaal pluss fans sant igjen, jublet han.

Landskamp fotball: Norge- Slovenia.

Luka Krajnc fra Slovenia måtte fraktes av banen med båre etter sammenstøtet med Markus Henriksen.

Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

– Har ikke skapt all verden

Scoringen til Selnæs ga nytt liv til et Norge som ikke overbeviste noen i første omgang. Utover i andre omgang var det imidlertid hjemmelaget som hadde grepet om kampen, men flere scoringer ble det ikke i kampen.

Slovenia virket på sin side heller ikke veldig interessert i å få spillerne ut av eget forsvar utover i kampen.

Dermed kunne Norge innkassere sin sjette strake hjemmeseier.

– Det var vel ikke all verden til match, såpass må vi vel innrømme. Vi er bunnsolide defensivt, men det lugger litt fremover, innrømmer Stefan Johansen.

Norge er fremdeles på andreplass i sin gruppe med seks poeng. Bulgaria sin kamp mot Kypros endte 2-1 etter scoringer av Kiril Despodov og Todor Nedelev. Seieren betyr at Bulgaria leder Norges gruppe med ni poeng foran Norge med seks poeng.

Landskamp fotball Nasjonsligaen: Norge- Slovenia 1-0.

Markus Henriksen spilte kampen med bandasje på hodet.

Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Dramatisk start på kampen

Kampen begynte for øvrig svært dramatisk.

Markus Henriksen kolliderte med Luka Krajnc og både nordmannen og Krajnc ble liggende etter hodesmellen. Verst gikk det utover sloveneren, som til slutt måtte fraktes ut på båre mens Henriksen kunne fortsette kampen med bandasje rundt hodet.

Slovenias pressesjef sier til NTB at de første rapportene fra spilleren er positive.

– Han er på sykehus, og det virker som det er bra med ham. Han snakker med helsepersonellet. Per nå er det trolig bare en kuttskade over det ene øyet som blir følgen av dette.

Henriksen måtte sy sju-åtte sting og stilte til intervju med bandasje rundt hodet.

– Jeg skal knaske noen Paracet, det blir nok en Donald-kul, sier han.

Saken fortsetter under bildet

Norge-Slovenia i Nations League fotball kamp på Ullevaal Stadion.

Selnæs fyrer av og setter ballen i mål i 1. omgang.

Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Mange endringer

Norges landslagssjef gjorde flere endringer til kampen mot Slovenia.

Som ventet startet ikke Sander Berge, Ole Selnæs ble satt inn på sentral midtbane, mens Sigurd Rosted og Even Hovland ble Norges nye midtstopperpar. Haitam Aleesami var tilbake som venstreback, mens Tarik Elyounoussi fikk spille fra start i sin 50. landskamp.

Fra før av var Lagerbäck nødt til å erstatte tre firedeler av forsvarsfireren fra septemberkampene på grunn av Håvard Nordtveits suspensjon, samt Kristoffer Ajers og Birger Melings skader.

– Jeg synes vi kontrollerte kampen, de manglet det lille ekstra, sier Joshua King til NRK etter kampen.

– Vi burde scoret noen flere mål, men det viktigste er at vi sikret tre poeng. Nå gleder jeg meg til kampen på tirsdag.

– Vi må heve oss et par hakk om vi skal vinne mot Bulgaria, påpekte imidlertid Even Hovland.

Laster innhold, vennligst vent..

Siste nytt

  • Skademarerittet fortsetter for Vålerenga-spiller – måtte opereres

    Lørdag var Omar Bully tilbake på fotballbanen for første gang siden august i fjor.

    Det norske talentet har slitt med skader og smerter i flere år, men fikk et gledelig comeback for Vålerengas andrelag lørdag ettermiddag.

    Tirsdag gikk det derimot galt igjen. 22-åringen pådro seg en avrevet akilles. Det skriver Vålerenga i en pressemelding.

    Torsdag morgen gjennomgikk kantspilleren en vellykket operasjon. Klubben skriver at det er uvisst hvor lenge han er ute denne gangen.

    «Men Omar har kjempet seg igjennom tunge perioder før, og vi er sikker på at han kommer sterke tilbake denne gangen også», skriver klubben.

    Portrettbilde av fotballspelar Omar Bully Drammeh
    Foto: Kjetil Solhøi
  • Fifa har solgt over en million VM-billetter

    Fotballfans fra 212 nasjoner har hittil snappet opp en million av billettene til kampene under neste års VM i Nord-Amerika.

    Ikke uventet er det supportere fra vertslandene USA, Canada og Mexico som har kjøpt flesteparten av billettene, opplyser Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) torsdag.

    Forsalget startet i midten av september. Da kunne man melde seg på et lotteri i jakten på en VM-billett, og deretter kunne man få tilgang.

    Billettene selges etappevis fram mot finalen 19. juli. Årsaken er at Fifa forventer høy etterspørsel. Neste billettfase starter 27. oktober.

    Torsdag melder Fifa at over en million av billettene er solgt. Supportere fra 212 land og territorier står for det, skriver forbundet.

    Bak vertslandene er England det landet som har flest billettkjøpere. Deretter er det Tyskland, Brasil, Spania, Colombia, Argentina og Frankrike.

    Norge kan langt på vei sikre sin plass i VM med seier over Estland på Ullevaal stadion om en måned.

    Dersom du ønsker å se Norge i mesterskapet neste år, kan det fort bli dyrt.

    (NTB/NRK)

    Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard

    Drømmer du om å se Norge i VM? Det kan koste deg skjorta

    Dynamiske priser, billett-trekninger og tre vertsnasjoner. Du må være villig til å åpne lommeboka hvis du planlegger turen til Nord-Amerika neste år.

  • Bodø/Glimt-stjernen Ulrik Saltnes fikk hjernehinnebetennelse

    Etter Glimts seier mot Sturm Graz i Mesterligaen har Ulrik Saltnes vært ute av spill.

    Nå forteller han til Avisa Nordland at dette har skyldtes hjernehinnebetennelse. Til avisen forklarer han at det startet med helvetesild, som utviklet seg til hjernehinnebetennelse.

    – Da ble ting straks mer alvorlig. Jeg fikk oppfølgning og kur der, og det ble tatt ytterligere prøver. Jeg måtte bare ta tiden til hjelp. Heldigvis gikk det bra, og jeg kom meg hjem igjen etter hvert, sier Ulrik Saltnes til Avisa Nordland.

    Ifølge NHI er hjernehinnebetennelse en alvorlig sykdom som kan ramme uansett alder, og trenger umiddelbar behandling.

    Saltnes skal nå være tilbake på treningsfeltet og forbereder seg til Glimts kommende kamper. Lørdag møter de Sarpsborg borte i Eliteserien, før Mesterliga-kampen borte mot Galatasaray venter onsdag.

    en mann i svart skjorte

    Glimt-profil Ulrik Saltnes åpner opp om alvorlig sykdom

    En viktig brikke har manglet under Bodø/Glimts eventyr i Mesterligaen denne høsten. Nå forteller Ulrik Saltnes til NRK om sykdommen han har slitt med.

Sendeplan

Kl. Program Kanal