Hopp til innhold

75 år siden bronselaget

"Bronselaget" ble et begrep i norsk fotball i 1936. Søndag er det 75 år siden den historiske seieren over selveste Tyskland.

Bronselaget

Bronselaget: Foran fra venstre: Nils Eriksen, Henry 'Tippen' Johansen, Øyvind Holmsen. Bak fra venstre: Jørgen Juve, Arne Brustad, Magnar Isaksen, Rolf Holmberg, Frithjof Ulleberg, Alf 'Kaka' Martinsen, Reidar Kvammen og Odd Frantzen

Foto: NTB / SCANPIX

- Så hopper guttene om halsen på hverandre. De skinner av glede. Det er tydelig at de er lykkelige. Det er så mange unge der. For mange er dette den største dag i deres liv, ropte NRKs radiokommentator Peder Christian Andersen på direkten da Norge hadde slått det "uovervinnelige" tyske laget 2-0 i kvartfinalen.

Norge tapte semifinalen mot Italia, men slo Polen 3-2 i bronsefinalen noen dager seinere. Men det er kvartfinalen mot Tyskland som "bronselaget" først og fremst blir assossiert med.

Tyskland var så store favoritter at Adolf Hitler hadde valgt den kampen for å se at hans Tyskland skulle vinne. Så gikk det ikke slik.

Isaksen scoret begge

Magnar Isaksen, opprinnelig fra Kristiansund, men én av seks Lyn-spillere i troppen, scoret begge målene, Norge vant 2-0 foran 55.000 tilskuere, og både Adolf Hitler og Josef Göbbels gikk fra tribunen i raseri før kampen var slutt.

Så sterkt svei tapet for tyskerne at da Tyskland okkuperte Norge 9. april 1940 spurte to soldater etter Norges kaptein Jørgen Juve, som jobbet som journalist. Heldigvis var han ikke på kontoret sitt akkurat da.

Video Bronselaget

Se NRKs intervju med Jørgen Juve i etterkant.

Men de tyske avisene var derimot fulle av lovord om det norske spillet, iallfall innimellom skuffelsen og kritikken av Tysklands egne spillere.

"Laget som vant, var det klart beste, både som lag og enkeltspillere. 2-0-seieren var fullt rettferdig", skrev Völkischer Beobachter.

Olympia-Zeitung skrev at Tyskland egentlig spilte godt, men at det bare ikke var nok mot det gode norske laget.

"En slik kamp ser man bare mellom riktig gode motstandere", skrev Olympia-Zeitung.

"Bronselaget" fra 1936 er første og hittil eneste gang Norge har tatt medalje i et internasjonalt fotballmesterskap for menn.

Disse spilte på Bronselaget:

  • Henry "Tippen" Johansen, Vålerengen
  • Nils Eriksen, Odd
  • Frithjof Ulleberg, Lyn
  • Øyvind Holmsen, Lyn
  • Jørgen Juve, Lyn (kaptein)
  • Rolf Holmberg, Odd
  • Odd Franzen, Hardy
  • Reidar Kvammen, Viking
  • Alf "Kaka" Martinsen, Lillestrøm
  • Magnar Isaksen, Lyn
  • Arne Brustad, Lyn
  • Trener: Asbjørn Halvorsen

Ingen av dem lever lenger. Men minnet om en av de aller største bragdene i norsk idrettshistorie gjør det.

- Vi har sett det enhver idrettsmann ønsker å se: Vi har sett toppen av alt der nede i Berlin. Men jeg kjenner gutta så godt at jeg lover at dette ikke skal gå til hodet på noen av oss, sa lagets veteran i en takketale på banketten på Grand Hotell i Oslo da laget var kommet hjem etter OL.

Kampene ble overført direkte i radio, og derfor kunne store deler av Norge følge med.

- Vi hadde følelsen av å ha hele Norge bak oss, og vi fikk gratulasjonstelegrammer fra hele landet. En dag fikk vi hele 175 telegrammer, sa en stolt fotballpresident Bjarne Gulbrandsen.

Sportsnyheter

en person som har på seg hodetelefoner

Meiner det blir for mykje kjærastar og kjendisar: – Det går litt over styr

Kjendisane strøymer til Formel 1-arenaen for å sjå verdsstjernene i aksjon. Men for enkelte har det blitt litt mykje kjendis – og litt lite sport.

Alexis Mac Allister får behandling

Liverpool freser etter denne situasjonen: Lå blodig på gresset da motstanderen scoret

Liverpool-stjernene reagerte kraftig mot dommeren etter en blodig hodesmell. De får støtte av flere eksperter.

samling

Har blitt «ekspertar» på reising: Takkar Taylor Swift og strikketøyet

Denne gjengen reiser verda rundt nesten 250 dagar i året. For å vere i toppform når det gjeld har Ingrid Landmark Tandrevold og resten av gjengen fleire lure tips.

Siste nytt

  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB
  • Femte strake seier for Brandsegg-Nygård og Red Wings

    Michael Brandsegg-Nygård og hans Detroit Red Wings har fått en ypperlig start på NHL-sesongen. Søndag ble Edmonton Oilers slått 4-2.

    Red Wings har vunnet fem kamper på rad etter tapet for Montréal Canadiens i sesongåpningen, som også var nordmannens NHL-debut.

    Brandsegg-Nygård spilte 14.11 minutter søndag. Han noterte ett skudd på mål, tre blokkerte skudd og ett skudd utenfor, i tillegg til tre taklinger. Han var ikke på isen ved noen av kampens scoringer.

    Etter en målløs første periode festet Red Wings grepet da Dylan Larkin og Emmit Finnie scoret i midtperioden. Noah Philp reduserte for gjestene, men Larkins satte inn 3-1 før siste pause.

    Leon Draisaitl skapte ny spenning snaut halvveis i 3. periode, og kampen levde helt til Finnie satte punktum i tomt bur 1.22 minutt før slutt. Begge lag hadde store sjanser rett før det målet.

    Red Wings ble med seieren fjerde lag som nar nådd tosifret poengtall i den nye sesongen. Laget leder sin avdeling. (NTB)

    Hockeyspillere på isen
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Verstappen suveren i USAs Grand Prix – tok ytterligere innpå i VM-kampen

    Max Verstappen kom best ut fra start i USAs Grand Prix i Formel 1 og var senere aldri truet på vei mot sin tredje seier på de fire siste løpene.

    Lando Norris endte på 2.-plass, mens VM-leder Oscar Piastri ble nummer fem.

    Dermed ble det en perfekt helg for den firedobbelte verdensmesteren fra Nederland, som etter å ha vært fullstendig akterutseilt har tatt kraftig innpå McLaren-duoen på topp i VM-sammendraget. Håpet om hans femte strake VM-tittel stiger i Red Bull-stallen.

    Med sine 25 poeng poeng for seier tok Verstappen inn 15 nye poeng på Piastri. Gapet er nede i 40 poeng med fem VM-runder igjen.

    Lørdag krasjet Norris og Piastri i starten og måtte bryte sprintløpet, der Verstappen tok en klar seier og tok inn åtte poeng på begge VM-rivalene.

    Fra «pole position» fikk Verstappen en ypperlig start på søndagens løp, mens Norris i nest beste startposisjon ble passert av Ferrari-fører Charles Leclerc. (NTB)

    en racerbil på en bane
    Foto: Eric Gay / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal