– Vi er i gang med søket i gruvene nå, bekrefter etterforskningsleder Tor Inge Omland i Agder politidistrikt overfor NRK.
Onsdag 25. mars klokken 18.00 er siste sikre observasjon av Ørjan Solum (25). Han forsvant da sporløst fra et boligområde i nærheten av Steinsåsgruvene i Arendal.
Familien mistenker at noe kriminelt kan ha skjedd sønnen. Politiet utelukker heller ikke dette.
Naboer på stedet opplyser til NRK at det har blitt funnet eiendeler til den savnede rett i nærheten av gruvene. Dette ønsker ikke politiet å bekrefte.
Nå skal politiet med hjelp av brannvesenet gjøre en grundig undersøkelse av gruvene på jakt etter 25-åringen.
– Dette er gamle gruver og vi er usikre på hvor mange som er tettet igjen, sier Omland.
En politimann kikker oppi en av gruvene tirsdag formiddag.
Stengt på 1600-tallet
I forkant av undersøkelsene har både politi og brannvesen gjort et omfattende arbeid for å sikre området.
– Brannvesenet forbereder seg slik at de kan jobbe i, rundt og oppå gruvene på en sikker måte, opplyste Omland mandag.
Etter å ha sikret gruvene og fått oversikt, startet de første undersøkelsene i formiddag. Kripos bistår også med taktisk etterforskning og analyse.
Gruveområdet er stort og delvis utilgjengelig. Gruvene er jernmalmgruver fra 1600-tallet.
Ifølge en nabo på stedet som NRK har snakket med ble gruvene stengt på slutten av 1600-tallet.
Politiet har sperret av boligområdet i nærheten av Steinsåsgruvene i Arendal.
Foto: Benedicte Goa Ludvigsen / NRKNabo: – Livsfarlig å vokse opp her
NRK var på stedet tirsdag og snakket med flere naboer.
En av dem er Evy Stridsklev som vokste opp i området. Hun husker godt at foreldrene advarte henne og søsknene mot gruvene da hun var liten.
– Det var livsfarlig å vokse opp her. Vi hadde strenge formaninger om å ikke gå nær gjerdene, men som barn er det spennende å gjøre ting du ikke får lov til, sier hun.
Brannvesenet har brukt kranbil for å heise seg sikkert ned i gruvene når de skal undersøkes.
Foto: Benedicte Goa Ludvigsen / NRKI likhet med de andre naboene synes hun det er spesielt at både politi og brannvesen har «tatt kontroll» over nabolaget deres.
– Jeg synes det er ekkelt å tenke på at han kanskje kan ligge oppi en av disse gruvene. Jeg håper virkelig for familiens del at de finner han, sier Stridsklev.
Evy Stridsklev vokste opp rett ved gruvene. Hun ble advart mot å gå bak gjerdene av foreldrene.
Foto: Benedicte Goa Ludvigsen / NRK