Ingrid Kristine Hasund er språkviter ved Universitetet i Agder og hun har tidligere skrevet en bok om nesten-banning.
Nå lanserer hun en barnebok hvor hovedpersonene blant annet strir med hva man har lov til å si.
Den handler om de to telefontrollene Mibi og Mobo, som bor i en magisk mobiltelefon - i grenseland mellom det snille og det slemme, mellom tøys og alvor, mellom fantasi og virkelighet.
Hasund mener det finnes mye kreativitet i det å lage kraftuttrykk.
Fy-fasttelefon
Mobiltrollene Mibi og Mobo strir med hva man har lov til å si.
Foto: Kai Stokkeland / NRK- Hovedpersonene Mibi og Mobo er på grensen. De klarer ikke alltid å beherske seg når det gjelder banning og slossing.
- Men bestefaren deres synes banningen er helt forferdelig og bruker heller ord som "Fy-fasttelefon" og "Å du milde mobil". Jeg har brukt mye tid på å finne opp nye nesten-banneord, sier Hasund.
- Barn trenger å identifisere seg med noen som ikke alltid får det til, men som ikke bli skjøvet ut av den grunn, sier Hasund.