– Vi trenger virkelig det nye sykehuset. Vi sitter nærmest oppå hverandre, sier Thor Forgaard.
Han er dialysepasient på Stavanger universitetssjukehus (SUS). Han har vært inne på dialyseavdelingen annenhver dag i overkant av ett år, i påvente av en ny nyre.
– At vi ligger så tett er jo sosialt, men vi har ikke privatliv.
Det nye sykehuset i Stavanger skulle etter planen ta imot sine første pasienter i mai 2025, og vil bli sykehus for 400.000 mennesker.
Nye SUS på Ullandhaug i Stavanger.
Foto: Helse StavangerMen problemene har stått i kø for det nye sykehuset, som er Norges største byggeprosjekt på land.
Nå fører en pågående konflikt med elektroentreprenøren Bravida til at innflyttingen er utsatt til ubestemt tid.
Konflikten har ført til steile fronter mellom Bravida og sykehusledelsen, som skylder på hverandre for utsettelsen.
Helse Stavanger mener Bravida forsinker hele ferdigstillingen av bygget, mens Bravida mener de urettmessig får skylden.
Det er lite som minner om et ferdigstilt sykehus på det nye sykehuset i Stavanger. Dette bildet er tatt i oktober 2023.
Foto: Kjersti Hetland– Urimelig at vi må være bank for prosjektet
Nå har Bravida tatt rettslige steg mot sykehuset for andre gang, og de krever mellom 200 og 250 millioner kroner.
Administrerende direktør Tore Bakke i Bravida Norge beskriver situasjonen som urettferdig og trist.
Da nyheten kom på onsdag, påpekte administrerende direktør Helle Schøyen ved SUS at det ikke var uvanlig med slike konflikter.
Tore Bakke, administrerende direktør i Bravida, her fotografert i en annen sammenheng.
Foto: Pressefoto– Det skiller seg kraftig ut, og jeg er ikke enig i den påstanden. Det er veldig uvanlig med rettslige tvister under produksjonen, sier Bakke.
Han påpeker at Bravida ikke kommer til å trekke seg, på tross av konflikten.
– Men med det sagt, må vi ha betalt. Vi synes det er urimelig at vi må være bank for prosjektet.
Haster med nytt sykehus
Sykepleier på dialyseavdelingen ved SUS, Hilde T. Øygarden, beskriver kapasiteten på avdelingen som sprengt.
– Det fysiske arbeidet her er helt håpløst. Det er trangt, og vi må i mange fysisk utfordrende stillinger for å kunne gjøre jobben vår.
Hun får støtte av kollega og avdelingssykepleier Siri Slettebø.
– Det er frustrerende. Dette har vi jobbet mot, og vi har vokst ut av våre lokasjoner, sier Slettebø og legger til:
– Vi flyter på en hårfin grense på hva vi kan takle og ikke, i forhold til pasientmengden. Det er veldig utfordrende med de lokasjonene vi har i dag, sier hun.
– Vi får jo flytte på et tidspunkt, men jeg er kanskje pensjonert til den tid, sier Øygarden.
Helle Schøyen påpekte på onsdag at utsettelsen ikke skal bety noe for liv og helse.
– Vi fortsetter å drive i arealene vi har på Våland. Pasientene skal ivaretas, sier Schøyen.
Avdelingssykepleierne Siri Slettebø (til venstre) og Hilde T. Øygarden ønsker å flytte inn i det nye sjukehuset så fort som mulig.
Foto: Arild Eskeland / NRK– Overraskende
Etter planen skulle dialyseavdelingen ta imot pasienter i mai i 2025, og fasilitetene på den nye avdelingen innebærer blant annet bedre plass og eget rom og bad for hver av pasientene.
– I dag har vi en sengepost som er svært trang, og det er stor smitteproblematikk på avdelingen. Vi jobber hardt for å holde det flytende, og mot å komme oss inn i det nye sykehuset, sier seksjonsoverlege Lasse Gøransson.
– Vi har forberedt oss på en innflytningsdato i mai neste år. At det nå plutselig er helt uvisst når vi kan flytte inn til det nye sykehuset, er overraskende, sier Gøransson.
Han sier avdelingen har brukt tid for å lære å arbeide i det nye arealet.
– Man ender opp med å lære opp en hel haug med folk som ikke blir med opp i flytteprosessen. Folk forsvinner, slutter eller går av med pensjon i mellomtiden.
Seksjonsoverlege Lasse Gøransson.
Foto: Arild Eskeland / NRKHelsepolitisk talsperson Bård Hoksrud i Fremskrittspartiet skriver i en e-post til NRK at slike overskridelser rammer pasientene.
– Helseforetakene ender i stor grad opp med å kutte i tilbudet for å dekke ekstrakostnader på utbygginger. Det er synd for både pasienter og ansatte, som må vente enda lenger på at det etterlengtede nye sykehuset i Stavanger endelig åpner.