Hopp til innhold

Økologisk eller rettferdig?

Nå slipper du snart å velge mellom miljø og menneskeverd, dobbeltmerking av produkter har blitt vanlig i Sverige og er på vei ut i butikkene både i USA og her hjemme. Bevisste forbrukere har blitt god butikk.

Rettferdig kaffe er i vekst over hele verden

 

 

 

 

Skal jeg være økologisk eller støtte rettferdig handel? FBI foretok en stikkprøve i 10 Oslo-butikker men fant ingen poser filterkaffe som inneholdt refferdig og økologisk kaffe i samme pose.

Vi fant én eneste butikk som hadde dobbeltmerket kaffe og det var Coop Prix på Grønland, de hadde kun pulverkaffe men til gjengjeld hadde de en egen hylle med flere økologisk- og fairtrade-merkede produkter. Både sjokolade, te, juice og ris får du dobbeltmerket i denne butikken.

 

Snart får du i pose og sekk

En telefon til Fairtrade Norge bekreftet inntrykket av at dobbeltmerket kaffe ikke er lett å få tak i men nå kan dette forandre seg. Den første dobbeltmerkede posen med filterkaffe er på vei ut i butikkene kan Bjørn Tore Heyerdal i Fairtrade Norge fortelle. Svenske Löfberg Lila filterkaffe som både er merket med Krav, det svenske svaret på Ø-merket (økologisk) og Fairtrade kommer i hyllene hos blant annet Meny og Ultra fremover.

 

Merkede produkter har blitt god butikk

Grunnen til at man ikke har valgt å ha dobbeltmerkede produkter tidligere er at det har blitt for dyr sluttpris ut til forbrukeren. Max Havelar (nå Fairtrade) prøvde å få til dette for flere år siden men måtte gi opp å få solgt produktene. Nå har imidlertid volumet på merkede produkter økt så mye at prisen kan bli overkommelig for den jevne forbruker.

 

Ingen sær trend - USA dobbeltmerker

Den som måtte tro dette med dobbeltmerking er flisespikking eller en sær, liten hippie-trend må tro om igjen. I USA er både Fairtrade, økologisk og dobbeltmerking i vekst. I Sverige er omtrent samtlige Fairtrade-produkter også økologiske.

Bærekraftig utvikling, miljø og fairtrade er noe forbrukere internasjonalt er opptatt av og dette må markedet forholde seg til. At bevisste kunder har blitt god butikk er selvfølgelig også en pådriver for å utvikle flere merkede produkter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TV og radio

Kikertvannet er en vegansk eggehvite som kan brukes i desserter

Sjekk hva du kan lage istedenfor

Datingappene selger deg drømmen om kjærlighet. Men de tjener penger på at forblir singel og ensom.