Hopp til innhold

Norge vil støtte Natos nye 5 prosent-mål

Norge vil støtte Natos mål om å bruke 5 prosent av bruttonasjonalprodukt (BNP) til forsvar, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) under en pressekonferanse.

– Europa må ta større ansvar for egen sikkerhet, og vi skal gjøre vår del av dette, sier han.

5 prosent-målet er delt i to.

3,5 prosent skal gå til rent forsvar og forsvarsmateriell, mens 1,5 prosent er utgifter fra sivil sektor som bidrar til å understøtte forsvarsevnen.

– Dette kan for eksempel være utgifter til drift og investeringer i infrastruktur, sivil beredskap, energi- og forsyningssikkerhet, øke kapasiteten i forsvarsindustrien og tiltak for å beskytte oss mot hybride trusler og cybertrusler, sier Støre.

Støre sier videre at i en alvorlig krise eller krig er vi helt avhengige av at Forsvaret og det sivile samfunnet samarbeider tett.

Frem mot Nato-toppmøtet i slutten av juni diskuterer de allierte landene om de skal forplikte seg til å bruke 5 prosent av brutto nasjonalprodukt (BNP) til forsvarsrelaterte formål.

Hensikten er å styrke forsvarsevnen og styrke motstandskraften.

Jonas Gahr Støre i dress
Foto: Javad Parsa / NTB

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no