Hopp til innhold

Fire drept i skyting og kaos ved Odingas kiste i Kenya

Kenyas mangeårige opposisjonsleder Raila Odinga døde onsdag. Han fikk hjertestans under en reise til India, og ble erklært død på sykehus.

Kisten med Odinga ble torsdag fraktet til landets største stadion, Kasarani National Stadium, for å holde likskue og seremoni.

Under likskuingen avfyrte sikkerhetsstyrker skudd for å spre den massive folkemengden som skulle se på kisten til Odinga. Politiet brukte også tåregass, opplyser lokale medier.

Ifølge lokale media er fire personer drept.

Tidligere ble det meldt at minst to personer ble skutt og drept av politiet, ifølge en lokal TV-stasjon som siteres av nyhetsbyrået Reuters.

Ifølge AFP har tre personer blitt skadet som følge av kaoset på stadion. Minst én hadde alvorlige sår i hodet.

Søndag skal Odinga bli gravlagt i landsbyen der han ble født, utenfor byen Kisumu i nordvest.

Dødsfallet får stor oppmerksomhet i Kenya, der Odinga blir sett på som en frigjøringshelt – særlig blant luo-folket, som er landets nest største folkegruppe.

En mengde mennesker på et stadion
Foto: Monicah Mwangi / Reuters / NTB

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no