Hopp til innhold

Leter fremdeles etter savnet kvinne

Politiet i Sør-Øst leter fremdeles etter den estiske kvinnen i 30-årene som ble meldt savnet på Hallingskarvet lørdag kveld. Kvinnen, som har adresse i Hol kommune, ringte selv til nødetatene, men samtalen ble brutt.

Søndag morgen forteller operasjonsleder i politiet Arild Alfheim at de har holdt søket gående gjennom natten, med noe redusert mannskap. Nå skal søket trappes opp utover dagen.

Røde Kors, flere ekvipasjer fra Norske redningshunder, samt Sivilforsvaret bistår i søket.

– Alt etter hva slags mannskap Røde Kors har, kan det hende vi får bistand fra Vestlandet. Vi venter foreløpig på tilbakemelding fra dem, sier Alfheim.

Operasjonslederen sier det ikke er meldt spesielt godt vær på Hallingskarvet i dag, og at letingen i stor grad avhenger av dette.

– Det har vært vekselvis stjerneklart og store mengder nedbør i løpet av natten. Trolig har det vært en del snø oppe på platået, og det dårlige været skal antagelig fortsette utover søndagen, sier Alfheim til NRK.

Avhengig av været, vil redningshelikopter også bistå i søket.

Det vites ikke om kvinnen er fjellvant eller ikke. Politiet har vært i kontakt med kvinnens arbeidsgiver på Geilo, og hennes familie i Estland.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no