Hopp til innhold

Kuppleder i Gabon blir president

Lederen for kuppet i Gabon, General Brice Oligui Nguema, har offisielt overtatt rollen som president i en overgangsperiode i landet.

Oligui Nguema ble tatt i ed av det vestafrikanske landets grunnlovsdomstol i en TV-sendt seremoni i dag.

Kuppet er det åttende i Sentral- og Vest-Afrika på tre år. Det skjedde 30. august, bare minutter etter at Bongo kunngjorde at han var klar for en tredje periode som landets leder. Valget er nå annullert, og det nye regimet har betegnet det som svært lite troverdig.

Nguema lover at det vil bli avholdt frie og demokratiske valg etter overgangsperioden, at politiske fanger vil få amnesti, og at landets borgere burde få muligheten til å stemme over et nytt grunnlovsforslag.

Generalen ledet forrige uke et kupp mot president Ali Bongo. Bongo-familien regjerte over oljerike Gabon nesten kontinuerlig siden 1967.'

Den sentralafrikanske samarbeidsorganisasjonen ECCAS skal møtes mandag for å drøfte hvordan de skal håndtere kuppet. ECCAS ba i forrige uke om internasjonal støtte for å få militærjuntaen til å gi makten tilbake til de sivile.

General Brice Oligui Nguema
Foto: - / AFP

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no