– Foreløpig er trusselnivået uendret. Vi er kjent med situasjonen i Stockholm og følger denne situasjonen, sier informasjonssjef Martin Bernsen i PST til NTB lørdag kveld.
Informasjonssjef Martin Bernsen i PST forteller at trusselnivået foreløpig ikke er endret.
Foto: Åserud, Lise / SCANPIXLørdag ettermiddag hørtes flere eksplosjoner midt i Stockholm sentrum. En bil eksploderte og begynte og brenne, og en mannsperson skal ha sprengt seg selv i lufta.
Les:
Bare minutter før det smalt fikk både det svenske sikkerhetspolitiet og nyhetsbyrået TT en e-post med advarsel om at noe kunne skje.
Les:
Oppfordret til terror i hele Europa
I advarselen gir avsenderen en oppfordring til alle mujahedin i Europa og Sverige:
– Nå er det på tide å slå til, vent ikke lenger. Kom fram med det dere har om det så er en kniv, og jeg vet at dere har mer enn en kniv å komme med. Frykt ingen, frykt ikke fengsel, frykt ikke døden.
Til tross for dette mener PST at trusselnivået er uendret.
PST holder justisminister Knut Storberget (Ap) orientert om saken.
– Foreløpig er det ikke aktuelt for regjeringen eller deler av den å tre sammen, sier pressevakt Gunnar Johansen i Justisdepartementet.
Stockholm sentrum ble i dag rammet av to eksplosjoner kort tid etter at det svenske nyhetsbyrået TT mottok en melding stilet til «Sverige og det svenske folket.» Sikkerhetspolitiet Säpo mottok en også en trusselmelding via e-post lørdag.
En ryggsekk med spiker og sammenkoblede rørbomber ble funnet ved den døde mannen. Kun en av bombene ser ut til å ha gått av. To personer ble såret i en bileksplosjon. Det ble funnet flere gasskolber i bilen.