Ivar Kristiansen fra Høyre ønsker svar fra olje- og energiministeren.
Foto: Høyre/CF Wesenberg, KolonihavenNå skal spørsmålet om strømforsyningen til Lofoten opp på Stortinget. Ivar Kristiansen spør i et brev om statsråd Terje Riis-Johansen vil ta initiativ til at Lofotringen nå tilknyttes sentralnettet og bidra til at Statnett påtar seg større ansvar for sikkerheten i strømnettet til Lofoten og Vesterålen.
– Lofoten er blitt den mest sårbare regionen i Norge og dette er vanskelig for næringslivet. Ministeren kan ikke være tilskuer til dette, sier Kristiansen til NRK.
Kristiansen mener det er et paradoks at Nordland produserer strøm til hele landet, og får ikke en gang ordentlig linjenett tilbake.
– Dialogen må komme igang. Lofotringen må knyttes til Sentralnettet, da er investeringen satt på brede skuldre og Statnett har midler, sier Ivar Kristiansen.
- Les også:
Lofoten har i dag to-strømforsyningslinjer inn til regionen. Den ene er ute av drift. Sist vinter var det flere strømbrudd og det behøves ifølge Krisitansen betydelige investeringer til utbedringer og utvikling av nett og kabel, utgifter som kraft og nettselskaper ikke makter alene.
- Les også:
Skal utbedres
Tidligere denne uken var kraftselskaper og foreninger samlet på Stokmarknes. Statnett og Distriktenes energiforening ble enige om å utbedre strømnettet i Nord-Norge. I første omgang skal det arbeides med strømnettet i nordre Nordland, men også planer for Lofoten og Vesterålen skal legges. Arnt Winther i Lofotkraft mener dette er en viktig start.
– Vi har nå blitt enige om at vi skal koordinere tiltakene på kort og lang sikt som de tre aktørene i regionen ser må gjøres. Vi må se om vi har samfattende tanker om det, sier Arnt Winther som er administrerende direktør i Lofotkraft.
Kommunikasjonsdirektør i Statnett, Tor Inge Akselsen.
Foto: StatnettStore deler av dette strømnettet skal være det dårligste i Norge og Statnett ønsker å samle kraftlagene til et samarbeid.
– Vi ønsker å inngå avtaler med hvert enkelt selskap i de områdene hvor vi har planer eller ser at vi må utarbeide planer for nettutbygging de neste årene, sier kommunikasjonsdirektør i Statnett, Tor Inge Akselsen.
Arbeidet med planleggingen skal starte allerede i høst.
- Les også: