– Det ser ut som skadene kan repareres forholdsvis raskt og med materiell vi har tilgjengelig, så hvis alt går greit, kan kaia være i drift igjen tidlig i neste uke, sier seksjonssjef Solveig Elis Hansen i Statens vegvesen til NTB.
Dermed kan fergesambandet mellom Bodø og Moskenes og trafikken på E10 gjennom Lofoten trolig gå som normalt fra tidlig neste uke.
Sjøfartsdirektoratet skal gjennomføre havariundersøkelser i dag som forhåpentligvis vil gi mer klarhet i både skadeomfang og ulykkesårsak, melder NTB.
Dundret inn i fergekaia
Det var 232 passasjerer og et mannskap på 13 om bord da ferga MF Landegode dundret rett inn i fergekaia da den skulle legge til i 20-tida.
Passasjerene som ikke hadde bil fikk etter hvert gå i land, mens det er 171 passasjerer og deres biler som er med til Svolvær.
– Torghatten beklager sterkt hendelsen som inntraff i går. Vi er fullt klar over at dette rammer lokalsamfunnet hardt, og vi skulle gjerne vært det foruten.
Det skriver driftssjef Thomas Midtgard i rederist Torghatten i en melding til NTB fredag morgen.
– Frustrerende
Grunnet skader på kaia, går ferga nå til Svolvær for å losse biler og passasjerer, opplyser politiet klokka 00.26.
– Turen fra Moskenes til Svolvær tar rundt 2 timer og 20 minutter, sier Marius Hansen som er direktør i Torghatten Nord. De regner med å være i Svolvær rundt klokka 03.
Direktøren i Torghatten Nord sier det har vært en lang dag for passasjerene.
– Rapportene som jeg har fått til hovedkontoret, er at passasjerene har tatt dette med fatning. Selvfølgelig er det frustrerende å bli sittende mange ekstra timer om bord i ei ferge når man skulle ha vært i land rundt klokken 20, sier Hansen til NRK like før klokka 01.00.
Rederiet måtte ha en tillatelse fra Sjøfartsdirektoratet før de kunne seile igjen.
Politiet avsluttet undersøkelsene på stedet rundt midnatt, og har opprettet sak. Hvorfor sammenstøtet skjedde er ikke klart.
– Det er for tidlig for oss til å konkludere med årsak til hendelsen. Så det må vi komme tilbake til når vi har fått granska hendelsen, sier Hansen.
Ferjesambandet stengt
Ferjesambandet mellom Bodø og Moskenes i Lofoten holdes stengt inntil videre, opplyser Statens vegvesen natt til fredag.
Ifølge Statens vegvesen vil sambandet tidligst være i drift igjen i neste uke.
Omkjøring er via sambandet Bognes – Lødingen, hvor det også settes inn ekstra ferje.
Det skjer mens turistsesongen i Lofoten på ingen måte over. Samtidig hersker det et trafikkaos i øyriket.
– Jeg er dypt bekymret for samferdselen i Lofoten, sier ordføreren i Moskenes Hanna Sverdrup før hun lister opp:
- Uten kai
- Stengt bru på E10
- Rasfare langs store deler av E10
- Nattestengt tunnel via Nappstraumen
Torsdag kveld skjedde altså nok en hendelse som skaper trøbbel, og samme kveld har ordføreren sendt brev til samferdselsministeren om situasjonen.
Hørte kraftig lyd
For de som var til stede på fergekaia ble det hele dramatisk.
Svein Erik Andressen ble vitne da han ventet i fergekøen.
– Jeg hørte plutselig et kjemperabalder, sier Andreassen som først uttalte seg til Lofotposten.
Han legger til:
– Det ble kaotisk i køen. De kjørte rett inn i fergeleiet og plutselig falt halve fergebommen i havet, sier han.
Marius Hansen, direktør i Torghatten Nord, sier til NRK at de ikke har fått noen meldinger om personskader.
– Det er jeg glad for.
Direktøren opplyser om at ingen kommer seg av fergen. Nå ser de etter løsninger.
De 232 passasjerene som var med ferga er dermed sperret inne inntil videre.
– Vi får ikke losset av en eneste passasjer. Nå ser vi på muligheten for å gå til Svolvær.
Mange personer venter på å ta ferga torsdag kveld.
Foto: Statens vegvesenForventer bedring snarest
Ordfører Hanna Sverdrup understreker at de nå er uten kai og den viktige brua.
I tillegg påpeker hun at det er stor rasfare langs store deler av E10.
– Jeg forventer at vi blir løpende orientert om hvilke beredskapstiltak som iverksettes, tidsplan for midlertidig reparasjon og permanent reparasjon, sier hun til NRK.
Samlet sett mener ordføreren at situasjonen i regionen er så prekær at hun allerede har sendt et brev til samferdselsministeren.
Ordføreren i Moskenes er bekymret for Lofoten.
Foto: Trude Furuly/NRK– Prosjektene i Lofoten og Vesterålen med E10 og utbedringer av havneforholdene kan ikke vente lenger. Innbyggerne og næringslivet i Nordland kan ikke vente lenger, skriver hun før hun avslutter med:
– Lofoten kan ikke vente lenger! Med frykt for neste situasjon, Hanna Sverdrup.