Varaordfører vil selge skolebygg i Narvik
Varaordfører i Narvik, Rune Østergren, foreslår å selge Skjomen skole på Elvegård for å sikre fortsatt undervisning i området.
Det skriver Fremover.
– Kommunen evner ikke å vedlikeholde egen byggmasse. Det har vært tydelig hele veien, og ikke bare i denne kommunen, sier Østergren til avisa.
Han peker på muligheten for et offentlig-privat samarbeid, der kommunen selger bygget og leier tilbake kun det arealet som trengs.
– Hvis vi hadde fått noe sånt til billedskjønne Skjomen, så kunne man leid mindre arealer for de elevene som er igjen. Da kunne man kanskje fortsatt ha hatt skolemuligheter der, sier han.
Skolen har vært nedleggingstruet i en årrekke. Østergren åpner også for alternativ bruk av skolebygget:
– Det er egentlig det samme om man vil lage en superbolig av deler av bygget, eller leie ut landlige leiligheter og sommerresidenser. Det er noe man er nødt å se på, sier han.
Han foreslår å snu alle steiner for å opprettholde tjenestetilbudet i kommunen, og mener også kommunen bør bli mer markedsorientert.
– Man er lite effektiv som organisasjon for å kunne gripe markedsmuligheter. Hvis man har arealer og ikke bruker alt, bør man kapitalisere på det og leie det man faktisk har behov for, sier Østergren.