Det er i første omgang rene nettaviser som nå forbereder seg på å ta betaling av leserne. Men flere finansaviser, og store dags- og løssalgsaviser, har kommet langt i planleggingen av å ta betalt for aviser som leses på nettet.
Avisgruppen Citygate AB, som samordner nettsatsingen for over 30 aviser over hele Sverige, ligger så og si i startgropa for å begynne å ta betalt for sine tjenester. Avisgruppen har omlag 700 000 besøk på nettet om dagen.
Teknisk utvikling
I løpet av denne høsten har gruppen arbeidet med å skape de tekniske forutsetningene som kreves for å kunne ta betalt for tjenestene, en teknikk som nå er solgt til et førtitalls svenske avisbedrifter.
Men det store usikkerhetsmomentet er hvor mange som i det hele tatt er villige til å betale for å lese avis på internett. En fersk undersøkelse er heller nedslående for aviser som skynder seg for å komme i gang: Bare ti prosent av de spurte svarte at de var villige til å betale for å få tilgang til nyheter på nettet.
Av Kjell Pihlstrøm, Stockholm
Kulturnytt, NRK P2, 6. november, 2001