Hopp til innhold

Røykepause med Knausgård

Bli med Radiodokumentaren til Karl Ove i hans skrivestue. Det er vinteren 2008, og han får bare ikke til å skrive...

Karl Ove Knausgård.
Foto: Christina Ottoson

Podkast: Forfatteren og tingene. Karl Ove Knausgård

Nettradio: Forfatteren og tingene. Karl Ove Knausgård.

Radiodokumentarens Agnes Moxnes besøkte forfatteren i vintermånedene 2008. Han prøver å skrive, men får det ikke helt til. Det blir mange røykepauser ute på takterrassen. Men så er det noe som løsner...

Hør Knausgård fortelle om tingene han har og ikke har, og opplev øyeblikket der startskuddet går for Min kamp.

Les også: P2-lytternes romanpris til Knausgård

Sigaretter, fotballsko og bøker

Karl Ove Knausgård har hatt uovertruffen suksess med sin sterkt selvbiografiske romanføljetong denne vinteren Han ble tildelt Brageprisen for Min kamp, og har toppet alle kåringer over årets beste bøker. Forlaget har trykket rekordstore opplag av de fire første bindene i serien.

Agnes Moxnes lagde våren 2008 tre dokumentarer der hun møtte tre ulike forfattere for å snakke om liv og forfatterskap med utgangspunkt i tingene som omgir dem. Problemet med Knausgård er at han ikke har så mange andre ting. Han har ikke fotografier eldre enn fem år. Han har ikke dratt med seg møbler eller ting fra barndomshjemmet sitt. Han har bøker. Og så har han sigaretter og fotballsko. Så hvilke muligheter gir det til en journalist på jakt etter skjulte skatter?

Forfatteren og tingene. Karl Ove Knausgård. En radiodokumentar av Agnes Moxnes. Teknisk regi: Kåre Johan Lund. Konsulenter: Kari Hesthamar og Berit Hedemann.

NRK P2 Lørdag 20. februar kl 10.03 og søndag 21.februar kl 21.03.

Programmet ble første gang sendt i juni 2008.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka