- Førsteoppslag i dag igjen, ja.
Medieanalytiker Jarle Thalberg i mediebyrået Carat blar gjennom avis etter avis, som alle har nyheten om prinsesse Märtha Louises nye alternative skole på førstesiden.
Gratis reklame
Prinsessens påståtte kommunikasjonsevner med engler har dominert nyhetsbildet fullstendig de siste dagene. Thalberg, som jobber med å plassere annonser slik at annonsørene skal få mest mulig igjen for sine reklamekroner, mener medieomtalen har gitt prinsessens skole gratis reklame verdt et titalls millioner kroner.
- Dette må være norgeshistoriens største reklamekampanje. Verdien av denne reklamen er mange millioner kroner. Skulle noen andre kjøpt denne typen oppmerksomhet, ville det vært nesten umulig.
- Må forvente oppmerksomhet
Selv om ikke all mediomtalen av Prinsessen og skolen hennes har vært like positiv, tror Thalberg Märtha Louise har fått det som hun ville når hun har skapt mediestorm.
- Det er ikke første gang Märtha får omtale. Dette temaet er spesielt, og man må forvente oppmerksomhet. Det kan ikke være mange nordmenn som ikke har fått med seg at Märtha starter engle-skole nå.
- Det er agurktid. Hvor planlagt tror du timingen er?
- Det er vanskelig å si, men akkurat nå er det så stille på nyhetsfronten at pressen er lykkelig når det kommer slike saker. Folk trenger noe å lese, de er på ferie og har god tid.
God reklame
- Hvor god reklame er dette?
- Veldig god. Det er i tiden å tenke alternativt, både rundt kultur og religion.
I mediebyrået Initiative Universal Media, anslår direktør Arne Inge Christophersen reklameverdien for Prinsessens skole til et sted mellom 10 og 15 millioner kroner. Christophersen mener imidlertid Prinsessen burde tatt større kontroll over lanseringen i mediene.
- Kanskje kunne hun fått enda mer positiv dekning dersom hun i større grad hadde tatt kontroll selv. Jeg tror ikke dette er en tilsiktet presselansering - i tilfelle har den kommet litt galt ut.
Medieanalytiker Jarle Thalberg tror alt i alt Märtha Louise vil tjene på alle oppmerksomheten.
- Ja, her har Märtha fått god hjelp. Å gjøre noe så kjent i Norge på så kort tid er vanligvis nesten umulig.